Група VIP-вкладників колишнього “Альфа-Банку” розпочала підготовку першого позову до кіпрської компанії Михайла Фрідмана та партнерів ABH Ukraine через борги за облігаціями, що є аналогом депозиту у валюті. Приблизна сума позову становить $50-100 млн.
Як зазначає “Forbes Україна”, очікувані терміни звернення до суду — найближчі 3−6 місяців.
Ще до початку військових дій в Україні, ABH Ukraine залучала інвестиції, пропонуючи заможним клієнтам та великим українським компаніям корпоративні облігації, які тепер не обслуговуються, із загальним боргом, що складає приблизно 400 мільйонів доларів.
Forbes отримало інформацію від двох юристів, які повідомили про початок підготовки до групового позову від імені власників цих облігацій, а також від двох інвесторів, обізнаних із цією ініціативою.
“ABH Ukraine (ABHU) була готова виконувати зобовʼязання, але після націоналізації Sense Bank втратила основний актив. ABHU веде постійні переговори з власниками облігацій щодо реструктуризації”, – відповіли у компанії на запит видання.
На тлі численних переписок, конференц-дзвінків і спроб досягнення консенсусу серед інвесторів, у 2022 році було створено комітет кредиторів, хоча сподівання на єдиний фронт були обмежені. В грудні того ж року вкладники отримали пропозицію від ABHU обговорити потенційну реструктуризацію через серію конференцій, але конкретні рішення щодо майбутнього облігацій так і не були надані.
“У грудні 2022 року вкладники отримали лист від ABHU з пропозицією провести серію конференц-колів і обговорити можливу реструктуризацію на випадок, якщо банк все ж націоналізують. Досі конкретних опцій інвесторам не надали”, – кажуть співрозмовники Forbes.
Обговорюваною стратегією вирішення ситуації була конвертація зобов’язань ABHU у капітал банку, що дозволило б державі отримати 57,6% активів, залишивши інвесторам 42,4%. Однак, цей план не знайшов підтримки з боку Національного банку України та Міністерства фінансів.
За даними видання, чи не єдине чітке рішення, яке розглядали упродовж останніх двох років, – конвертація зобовʼязань ABHU у капітал банку. Таким чином у разі націоналізації держава забрала б 57,6%, власникам облігацій дістався б пакет на 42,4%. Проте НБУ та Мінфін не влаштував такий варіант.
“Єдиного розуміння, що робити після націоналізації, у бондхолдерів не було. Частина з них розглядала позов до банку чи держави, який можна було б обгрунтувати ймовірним шахрайством (оскільки цінні папери продавалися у відділеннях “Альфи”). Але коли емоції вщухли, стало зрозуміло, що це безперспективно”, – пише видання із посиланням на співрозмовників серед юристів.
В Україні російського олігарха Михайла Фрідмана, який з партнерами володів українським “Сенс Банком”, підозрюють у відмиванні $1,2 млн та 1,93 млн євро (приблизно 100 млн грн) та умисному ухиленні від сплати податків на 18 млн грн. Слідство вважає, що разом із російськими партнерами Фрідман намагався вивести активи з України на суму понад 1 млрд грн, щоб уникнути санкцій. Також СБУ повідомляла Фрідману про підозру у фінансуванні війни проти України. За підрахунками правоохоронців, з початку повномасштабного вторгнення рф він “влив” близько 2 млрд рублів у декілька військових заводів країни-агресора.
Суд у жовтні арештував корпоративні права Фрідмана, Петра Авена і Андрія Косогова, включаючи частку в компаніях IDS (виробник “Моршинська”, “Миргородська”) і “Київстар”. Пізніше також стало відомо, що під арештом опинилися корпоративні права lifecell, що викликало протести з боку холдингу Veon через нібито порушення його прав.
У ABHH звинувачення до Фрідмана назвали спробою “приховати незаконну експропріацію Sense Bank”. У липні керівництво Нацбанку ухвалило рішення вивести з ринку АТ “Сенс Банк” та звернулося з пропозицією до уряду щодо участі держави в цій процедурі, яку погодили в Міністерстві фінансів.
Раніше ABH Holdings S.A. попереджав про правові ризики для всіх майбутніх інвесторів, якщо банк буде націоналізовано. Холдинг Фрідмана і Хана вважає, що найкращим було б залишити банк у приватних руках. Згодом там напряму попередили про намір звернутися до міжнародного суду, якщо український банк буде націоналізовано без належної компенсації.
У січні ABH Holdings подав позов проти України, вимагаючи компенсацію в розмірі $1 млрд за примусову націоналізацію “Сенс Банку”. Правовою підставою для позову там назвали угоду між урядом України та Економічним союзом Бельгії та Люксембургу про взаємне сприяння та захист інвестицій. У НБУ відповіли, що колишні власники не зможуть домогтися повернення банку у свою власність навіть в разі перемоги в судах. ABH Holding заявив про вимогу виключно фінансової компенсації за нібито незаконну експропріацію банку.