Українські правоохоронці повідомили про підозру російському олігарху Михайлу Фрідману через можливу легалізацію коштів у валюті в еквіваленті близько 100 млн грн та умисному ухиленні від сплати податків службовими особами колишнього українського “Альфа-банку” на 18 млн грн.
Як зазначається на сайті Бюро економічної безпеки, підозра стосується неназваного громадянина рф та Ізраїлю, відомого російського бізнесмена, колишнього власника українського банку. Михайло Фрідман з точністю підпадає під цей опис.
Фрідман підозрюється в легалізації (відмиванні) майна, отриманого злочинним шляхом, у сумі $1,2 млн доларів та €1,93 млн, вчиненої організованою групою осіб, та умисному ухиленні від сплати податків у розмірі 18 млн грн посадовими особами акціонерного товариства – банку, вчиненого організованою групою.
Слідство вважає, що Фрідман разом із компаньйонами-росіянами нібито намагався вивести з України активи на суму понад 1 млрд грн, щоб вони не потрапили під санкції.
Одна зі схем полягала у виведенні грошей за кордон під виглядом виплати роялті за використання торгових знаків. Поки вони належали материнському банку в російській федерації, український “Альфа-Банк” сплачував за них відносно невелику суму — 1,4 млн грн за три роки.
Коли їх переоформили на кіпрську компанію Фрідмана, ставки роялті одразу виросли у 1200 разів. Після цього менше ніж за рік “Альфа-Банку” довелося виплатити понад 261 млн грн.
Інша схема, яку наводить у приклад Національна поліція, полягала у викупі корпоративних прав фантомної фірми без майна і бізнесу за 460 млн грн.
Крім олігарха, у межах провадження підозру повідомили вісьмом особам — колишнім голові та виконувачу обов’язків голови правління банку, трьом власникам офшорних компаній та трьом директорам фіктивних підприємств. Справа стосовно трьох керівників “фіктарів” вже розглядається в суді.
Для того, щоб встановити зв’язки, приналежність та підконтрольність компаній як офшорних, так і українських, що використовувалися у схемах, російському олігархові, було проведено понад 300 слідчих дій. А саме обшуки, допити десятків свідків, різні дослідження та експертизи, аналіз великого масиву інформації тощо.
Окрім цього, були накладено арешти на суму понад 14,4 млрд грн – цінні папери, що знаходилися на рахунках банку, та товарні знаки, близько 900 об’єктів нерухомості.
Досудове розслідування здійснюють детективи Бюро економічної безпеки під час оперативного супроводу співробітників Національної поліції під процесуальним керівництвом прокурорів Офісу Генерального прокурора.
Наразі тривають слідчі дії та складається перелік усього майна бізнесмена, як на території України, так і в іноземних юрисдикціях. Також там нагадали, що “Альфа-банк” націоналізований і знаходиться у власності держави, а арештовані активи передані в комерційне управління АРМА.