Колишні власники “Сенс Банку”, який було націоналізовано у липні, не зможуть домогтися повернення банку у свою власність навіть в разі перемоги в судах. Оскарження у суді не може розвернути процес виведення з ринку та націоналізації.
Як зазначив Національний банк у відповідь на запит видання “Апостроф”, Конституція України гарантує всім право захищати в суді свої інтереси від дій (або бездіяльності) органів державної влади. Водночас навіть якщо колишні власники банку виграють суд проти уповноважених органів, банк все одно буде виведений з ринку.
У відповіді регулятора йдеться, що згідно з законом України “Про банки і банківську діяльність”, оскарження колишніми власниками у суді прийнятих уповноваженими органами рішень в процедурі виведення банку з ринку не може призвести до зупинення та/або припинення такої процедури. Навіть у разі визнання судом рішення уповноваженого органу протиправним або незаконним, становище банку, яке існувало до прийняття такого рішення, та права або становище осіб, які були учасниками такого банку, не відновлюються.
20 липня керівництво Національного банку ухвалило рішення вивести з ринку АТ “Сенс Банк” та звернулося з пропозицією до уряду щодо участі держави в цій процедурі. Відповідне рішення стало наслідком санкцій, запроваджених проти російських власників банку.
21 липня Фонд гарантування вкладів фізичних осіб повідомив про успішне запровадження тимчасової адміністрації в АТ “Сенс Банк”. Зазначалося, що після прийняття Кабінетом Міністрів рішення про участь держави у виведенні банку з ринку тимчасова адміністрація триватиме не більше двох днів з дня, наступного за днем отримання Фондом відповідного рішення уряду.
22 липня Міністерство фінансів підписало договір купівлі-продажу 100% акцій системно важливого “Сенс Банку”. На сайті колишнього власника українського “Сенс Банку” — холдингу ABH Holdings S.A., який належить росіянам Михайлу Фрідману та Герману Хану, націоналізацію установи назвали “експропріацією” та зазначили, що вживатимуть “всіх доступних внутрішніх та міжнародних правових заходів для захисту своїх інвестицій та отримання повної компенсації за завдані збитки”.
Раніше ABH Holdings S.A. попереджав про правові ризики для всіх майбутніх інвесторів, якщо банк буде націоналізовано. Холдинг Фрідмана і Хана вважає, що найкращим було б залишити банк у приватних руках. Згодом там напряму попередили про намір звернутися до міжнародного суду, якщо український банк буде націоналізовано без належної компенсації.