Шевченківський районний суд Києва 4 жовтня заарештував крім акцій “Київстару” ще й 100% статутного капіталу мобільного оператора “Лайфселл”. Корпоративні права на lifecell зазначаються серед арештованих судом активів, що належали підсанкційним російським олігархам Михайлу Фрідману, Петру Авену та Андрію Косогову.
Як зазначає “Економічна правда”, посилаючись на документ ухвали суду, раніше вважалося, що рішення суду стосувалось 20 компаній та фінансово-кредитних установ, якими російські олігархи володіють як кінцеві бенефіціари або через підконтрольні офшорні компанії. Загальна вартість арештованих активів становила понад 17 млрд грн. Серед арештованих активів були 100% ПрАТ “Київстар”, які контролюються цими олігархами через нідерландську компанію «VEON Ltd».
Проте ухвала суду свідчить, що насправді найбільшим арештованим активом виявились 100% статутного капіталу ТОВ “Lifecell” вартістю майже 13 млрд грн, які належать іноземній юридичній особі “Lifecell Ventures Cooperatief”. Також суд наклав арешт на 100% ТОВ “Пейселл”, яка належить мобільному оператору. Через неї здійснюється поповнення абонентських рахунків lifecell.
В СБУ вважають, що арешт цього майна не дозволить російським власникам “переписати” його на підставних осіб, щоб уникнути подальшої передачі активів в дохід України.
На початку жовтня українські правоохоронці оголосили про арешт активів трьох російських олігархів, серед яких є співвласник компанії “Київстар” Фрідман. Представники “Київстар” заявили, що арешт прав не вплине на нормальну роботу оператора.
Раніше СБУ повідомляла Фрідману про підозру у фінансуванні війни проти України. За підрахунками правоохоронців, з початку повномасштабного вторгнення рф він “влив” близько 2 млрд рублів у декілька військових заводів країни-агресора.
Також українські правоохоронці повідомляли про підозру Фрідману через можливу легалізацію коштів у валюті в еквіваленті близько 100 млн грн та умисному ухиленні від сплати податків службовими особами колишнього українського “Альфа-банку” на 18 млн грн.
У ABH Holdings звинувачення до Фрідмана назвали спробою “приховати незаконну експропріацію Sense Bank”. У липні керівництво Нацбанку ухвалило рішення вивести з ринку АТ “Сенс Банк” та звернулося з пропозицією до уряду щодо участі держави в цій процедурі, яку погодили в Міністерстві фінансів.
ABH Holdings S.A. попереджав про правові ризики для всіх майбутніх інвесторів, якщо банк буде націоналізовано. Холдинг Фрідмана і Хана вважає, що найкращим було б залишити банк у приватних руках. Згодом там напряму попередили про намір звернутися до міжнародного суду, якщо український банк буде націоналізовано без належної компенсації. У НБУ відповіли, що колишні власники не зможуть домогтися повернення банку у свою власність навіть в разі перемоги в судах.