Шевченківський районний суд м. Києва змінив рішення щодо арешту акцій мобільних операторів “Київстар” і lifecell. Тепер він стосується не всіх корпоративних прав компаній, а лише часток статутного капіталу lifecell та “Київстару”, які контролюються російськими олігархами.
Як зазначає “Економічна правда”, про це йдеться в постанові суду. Арешт накладено тільки на 19,8% статутного капіталу lifecell і 47,85% статутного капіталу “Київстару”, тобто частки, які належать структурам, пов’язаним із компанією LetterOne. Це інвестиційний холдинг, заснований росіянином Михайлом Фрідманом та його партнерами.
Фрідман володіє приблизно 38% акцій компанії LetterOne, яка у свою чергу володіє 48% акцій бермудської Veon Ltd. Власність Veon Ltd. включає в себе нідерландську компанію Veon Amsterdam B.V., яка, у свою чергу, є власником Veon Holdings B.V. У Veon Holdings B.V. знаходиться український мобільний оператор “Київстар”.
lifecell повністю належить одній з найбільших компаній Туреччини в галузі телекомунікаційних та технологічних послуг – Turkcell. 54% акцій Turkcell перебувають у вільному обігу на Стамбульській та Нью-Йоркській фондовій біржах. Фонд добробуту Турецької Республіки (TWF) володіє 26,2% акцій Turkcell. Решта 19,8% акцій Turkcell належать IMTIS Holdings S.à.r.l., компанії, яка своєю чергою повністю належить нідерландському фонду International Mobile Telecom Investment Stichting Administratiekantoor.
Відповідно до рішення суду за 4 жовтня був накладений арешт на арешт на корпоративні права у вигляді 100% статутного капіталу ТОВ “Лайфселл” та 99,99% статутного капіталу ПрАТ “Київстар”.
На початку жовтня українські правоохоронці оголосили про арешт активів трьох російських олігархів, серед яких є співвласник компанії “Київстар” Фрідман. Представники “Київстар” заявили, що арешт прав не вплине на нормальну роботу оператора. Згодом стало відомо, що в список арештованих часток компаній потрапили lifecell та їх платіжна Paycell. Через неї здійснюється поповнення абонентських рахунків lifecell.
Раніше СБУ повідомляла Фрідману про підозру у фінансуванні війни проти України. За підрахунками правоохоронців, з початку повномасштабного вторгнення рф він “влив” близько 2 млрд рублів у декілька військових заводів країни-агресора.
Також українські правоохоронці повідомляли про підозру Фрідману через можливу легалізацію коштів у валюті в еквіваленті близько 100 млн грн та умисному ухиленні від сплати податків службовими особами колишнього українського “Альфа-банку” на 18 млн грн.
У ABH Holdings звинувачення до Фрідмана назвали спробою “приховати незаконну експропріацію Sense Bank”. У липні керівництво Нацбанку ухвалило рішення вивести з ринку АТ “Сенс Банк” та звернулося з пропозицією до уряду щодо участі держави в цій процедурі, яку погодили в Міністерстві фінансів.
ABH Holdings S.A. попереджав про правові ризики для всіх майбутніх інвесторів, якщо банк буде націоналізовано. Холдинг Фрідмана і Хана вважає, що найкращим було б залишити банк у приватних руках. Згодом там напряму попередили про намір звернутися до міжнародного суду, якщо український банк буде націоналізовано без належної компенсації. У НБУ відповіли, що колишні власники не зможуть домогтися повернення банку у свою власність навіть в разі перемоги в судах.