Російський олігарх Михайло Фрідман після повернення до росії припустив, що його холдинг може відмовитися від попереднього зобов’язання щодо продажу російського “Альфа-банку”. Акціонер люксембурзького ABH Holdings планує “зважити за і проти” після отримання згоди від європейських регуляторів.
Як зазначає Bloomberg, Фрідман, коментуючи продаж свого російського бізнесу, заявив, що процес виходу з російських активів вони розпочали ще десять місяців тому, але досі не отримали дозволів від європейських регуляторів.
“Коли і якщо ми їх отримаємо, ми ще раз зважимо всі за і проти”, — сказав акціонер ABH Holdings.
Весною з’явилася інформація про намір російських мільярдерів Фрідмана та Петра Авєна продати російський “Альфа-Банк” своєму бізнес-партнеру Андрію Косогову. За даними Financial Times, таким чином Фрідман і Авєн намагалися зняти накладені на них санкції, а також уникнути націоналізації свого банку та інших активів в Україні.
На початку жовтня українські правоохоронці оголосили про арешт активів трьох російських олігархів, серед яких є співвласник компанії “Київстар” Фрідман. Представники “Київстар” заявили, що арешт прав не вплине на нормальну роботу оператора. Згодом стало відомо, що в список арештованих часток компаній потрапили lifecell та їх платіжна Paycell. Через неї здійснюється поповнення абонентських рахунків lifecell.
Фрідману і Авєну належить 45% російського “Альфа-банку” через люксембурзьку холдингову компанію ABH Holdings. У 2022 році їхні партнери Гєрман Хан та Олексій Кузьмічов вже передали Косогову свої частки в ABH Holdings, в результаті його частка збільшилась до 41%.
Раніше повідомлялося, що Авен і Фрідман, які потрапили під санкції ЄС, Сполученого Королівства та США через свої зв’язки з кремлем, назвали помилкою свої мільярдні інвестиції в європейські країни.
Наступного дня після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну Фрідман і Авен виїхали з москви до Лондона. Фрідман називав конфлікт “трагедією” і засуджував війну, проте послідовно уникав прямої критики президента рф володимира путіна. Водночас його російські компанії продовжували заробляти у рф.
У жовтні стало відомо, що Михайло Фрідман покинув Сполучене Королівство, пояснивши це неможливістю жити в умовах санкцій. Спочатку мільярдер вирушив до Ізраїлю, після цього поїхав до москви.
Раніше СБУ повідомляла Фрідману про підозру у фінансуванні війни проти України. За підрахунками правоохоронців, з початку повномасштабного вторгнення рф він “влив” близько 2 млрд рублів у декілька військових заводів країни-агресора.
Також українські правоохоронці повідомляли про підозру Фрідману через можливу легалізацію коштів у валюті в еквіваленті близько 100 млн грн та умисному ухиленні від сплати податків службовими особами колишнього українського “Альфа-банку” на 18 млн грн.
У ABH Holdings звинувачення до Фрідмана назвали спробою “приховати незаконну експропріацію Sense Bank”. У липні керівництво Нацбанку ухвалило рішення вивести з ринку АТ “Сенс Банк” та звернулося з пропозицією до уряду щодо участі держави в цій процедурі, яку погодили в Міністерстві фінансів.
Раніше ABH Holdings S.A. попереджав про правові ризики для всіх майбутніх інвесторів, якщо банк буде націоналізовано. Холдинг Фрідмана і Хана вважає, що найкращим було б залишити банк у приватних руках. Згодом там напряму попередили про намір звернутися до міжнародного суду, якщо український банк буде націоналізовано без належної компенсації. У НБУ відповіли, що колишні власники не зможуть домогтися повернення банку у свою власність навіть в разі перемоги в судах.