ABH Holdings S.A., нинішній власник українського “Сенс Банку”, який належить росіянам Михайлу Фрідману та Герману Хану, планує продати 75,6% фінустанови міжнародному інвестору за $1. Організація підкреслює, що операція з продажу не передбачає жодних платежів прикінцевим акціонерам під санкції.
Як зазначається на сайті холдингу, 26 квітня 2022 року Рада директорів холдингу ABH вирішила не оголошувати, не виплачувати та не надавати жодних дивідендів, розподілу чи надання будь-яких інших коштів своїм акціонерам, на які поширюються санкції.
Основною метою пошуку інвестора, якому можна було б передати контроль над Sense Bank, у холдингу називають зменшення кінцевої бенефіціарної частки акціонерів, які потрапили під санкції, до рівня, який би відповідав вимогам України.
Також там нагадали, що восени 2022 року надіслали Національному банку лист, у якому добровільно та безкоштовно обіцяли передати Sense Bank у державну власність у разі прийняття регуляторами такого рішення. Оскільки холдинг ABH не отримав відповіді, там продовжили пошуки “досвідченого та надійного інвестора”.
“Таким чином, запропонована угода, яку винесено на розгляд та погодження, спрямована на забезпечення дотримання законодавства України та не передбачає виплат підсанкційним особам”, — стверджують в холдингу.
Раніше ABH Holdings S.A. попередив про правові ризики для всіх майбутніх інвесторів, якщо банк буде націоналізовано. Холдинг Фрідмана і Хана вважає, що найкращим було б залишити банк у приватних руках.
Минулого тижня певний неназваний потенційний покупець надіслав Нацбанку пакет документів на узгодження купівлі значної частки “Сенс Банку”. Припускалося, що мова йде про компанію Karswell Ltd, яка висловила намір придбати 75,6% акцій “Сенс Банку”.
Karswell Ltd є номінальним власником 43,75% акцій польського банку Plus Bank SA, якого пов’язують з польським мільярдером Зигмунтом Соложом.
У регуляторі сказали журналістам, що отримання документів на продаж частки “Сенс Банку” ніяк не змінить ситуації з його майбутньою націоналізацією. Закон, який має забезпечити перехід банку у власність держави, парламент вже ухвалив.
Новий законопроєкт передбачає, що підставою для націоналізації можуть бути українські та міжнародні санкції проти акціонерів банку. У попередньому законопроєкті легальним приводом до націоналізації називалася неплатоспроможність банку, але від цієї ідеї відмовилися.
Документ дозволяє націоналізувати колишній “Альфа-Банк Україна”, позбавивши права на власність їх російських власників — російських бізнесменів Фрідмана та Авена. Очікується, що процес заміни власників на державу не вплине на роботу банку, відтак вкладники не відчують на собі негативних наслідків націоналізації.