Фінансовий результат банків після оподаткування за 10 місяців 2023 року склав 122,7 млрд грн, у жовтні відповідний показник зріс на 12,8 млрд грн. Проти аналогічного періоду минулого року чистий прибуток банків зріс у 11,2 раза, а проти 10 місяців 2021 року – у 2,1 раза.
Як зазначає парламентар та керівник комітету парламенту з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, посилаючись на дані Національного банку, рентабельність капіталу банківської системи (відношення чистого прибутку до власного капіталу) за 9 місяців цього року становила 55,8%. Відповідний показник за 10 місяців 2022 року складав 5,8%, а за аналогічний період 2021 року – 32,5%.
Минулого тижня Верховна Рада ухвалила законопроєкт №9656-д про додаткове тимчасове оподаткування банків в другому читанні та в цілому. Документом впроваджуються особливі ставки оподаткування прибутку банків – 50% на 2023 рік та 25% в усі наступні роки починаючи з 2024-го.
У серпні парламентарі почали розробляти законопроєкт про додаткове тимчасове оподаткування для банків. Загалом парламентарі розглядали два базових варіанти: з додатковим податком на усі чисті процентні доходи банків за відносно невеликою чи середньою ставкою, або з оподаткуванням усіх прибутків за високою ставкою.
У НБУ підтримали ініціативу. За словами голови НБУ Андрія Пишного, регулятор бачить фінансові та юридичні підстави — банки протягом цього періоду отримали майже безоплатну ліквідність. Також він відзначив дуже повільне сприйняття банками повідомлень-імпульсів від НБУ щодо необхідності запропонувати ринку справедливу чесну відсоткову ставку.
Раніше члени парламентського комітету хотіли впровадити на три роки додаткову ставку 5% від обсягу чистого процентного доходу. Згодом Національний банк та комітет з питань фінансів попередньо узгодили ідею вдвічі збільшити — з 18% до 36%, ставку податку на прибуток банків на два роки — протягом 2024-2025 року, але без права зарахування збитків минулих періодів.
Згодом фінкомітет Ради змінив концепцію підвищення оподаткування банків. Замість тимчасової податкової ставки на прибуток банків в 36% на 2024-2025 роки, запропонованих раніше, там вирішили впровадити ставку 50% на 2023 рік та ставку 25% в усі наступні роки починаючи з 2024-го.
В попередніх концепціях ідеї додаткового оподаткування прибутку банків учасники дискусії намагалися уникати впровадження ретроспективних змін податків. Мова йде про оподаткування “заднім числом”, підвищення податків за період, що вже відбувся. Перший заступник очільника комітету Ярослав Железняк назвав це “поганою практикою”.
Гетманцев підкреслив, що у разі прийняття законопроєкт дозволить забезпечити додаткові надходження до бюджету для фінансування воєнних витрат. Железняк зазначив, що, згідно з підрахунками Мінфіну, йдеться про 24-25 млрд грн тільки за 2023 рік та 6-7 млрд у наступних роках. Раніше фіскальний ефект від впровадження вищого оподаткування очікувався в розмірі близько плюс 10 млрд грн в рік до бюджету.