Парламентський комітет з питань фінансів, податкової та митної політики змінив законопроєкт про додаткове оподаткування надприбутків банків №9656, запропонувавши тимчасово, на два роки підвищити їм податок на прибуток до 36% без права зарахування збитків минулих періодів.
Як зазначив парламентар та очільник комітету Данило Гетманцев, ідея щодо запровадження додаткового оподаткування процентних доходів банків викликала чималий резонанс. Народні депутати подали 3 альтернативні до першого документу законопроєкти.
Раніше члени парламентського комітету хотіли впровадити на три роки додаткову ставку 5% від обсягу чистого процентного доходу. Загалом парламентарі розглядали два базових варіанти: з додатковим податком на усі чисті процентні доходи банків за відносно невеликою чи середньою ставкою, або з оподаткуванням надприбутків за високою ставкою.
За прогнозами законодавців, у випадку ухвалення даного законопроєкту ефект для держбюджету міг скласти 10 млрд грн на рік.
Згодом Національний банк та парламентський комітет з питань фінансів попередньо узгодили параметри тимчасового оподаткування надприбутків банків. Регулятор підтримав ідею вдвічі збільшити ставку податку на прибуток банків на два роки. У профільному комітеті погодився з варіантом Нацбанку, оскільки запровадження нового податку могло б створити багато питань з адмініструванням. НБУ виступив за збільшення ставки до 38%, але комітет попередньо зупинився на 36%, збільшенні податку на прибуток банків рівно вдвічі.
“Комітетом рекомендовано прийняти за основу доопрацьований членами Комітету проєкт закону. Законопроєктом пропонується подвоєння для банків ставки податку на прибуток з 18% до 36% без права зарахування збитків минулих періодів протягом 2024-2025 року”, — повідомляє Гетманцев.
У разі прийняття законопроєкт, за його словами, дозволить забезпечити додаткові надходження до бюджету для фінансування воєнних витрат. Парламентар та перший заступник голови фінансового комітету Ярослав Железняк зазначив, що фіскальний ефект від впровадження вищого оподаткування очікується такий самий, як і в попередній пропозиції — плюс 10 млрд грн в рік до бюджету.
“Попередньо таку концепцію погодив і МВФ, але консультації ще будуть тривати до другого читання”, — підкреслив нардеп.
Після початку обговорення НБУ підтримав ініціативу тимчасового оподаткування надприбутків банків. За словами голови НБУ Андрія Пишного, вони наразі бачать фінансові та юридичні підстави, як і з точки зору соціальної справедливості. За словами Пишного, банки протягом цього періоду отримали колосальні ресурси, майже безоплатну ліквідність, а також дуже повільно сприймали повідомлення-імпульси від НБУ щодо необхідності запропонувати ринку справедливу чесну відсоткову ставку.