Національний банк підтримав ініціативу тимчасового оподаткування надприбутків банків, але пропонує обговорити умови, що буде об’єктом додаткового оподаткування. У регуляторі вважають це виправданим тимчасовим кроком з огляду на умови війни.
Як зазначає “Економічна правда”, посилаючись на слова голови НБУ Андрія Пишного, вони наразі бачать фінансові та юридичні підстави, як і з точки зору соціальної справедливості. Нацбанк наразі готовий запропонувати дискусію щодо того, що саме повинно бути об’єктом оподаткування.
“Нацбанк з огляду на цю низку аргументів, починаючи від простоти адміністрування і закінчуючи питаннями збалансування комісійного процентного доходу, готовий підтримати зростання відсоткової ставки податку на прибуток. Саме цю версію ми будемо комунікувати найближчим часом з комітетом з питань фінансів і банківської діяльності”, — сказав Пишний на під час пресбрифінгу.
У регуляторі надають перевагу підходу підвищеної відсоткової ставки податку на прибуток, а не оподаткування чистого процентного доходу. На думку НБУ, це дасть можливість уникнути небажаного можливого ефекту, коли банки почнуть певним чином симетрично здійснювати своє ціноутворення і комісії почнуть зростати внаслідок відсутності додаткового оподаткування комерційного доходу.
За словами Пишного, банки протягом цього періоду отримали колосальні ресурси, майже безоплатну ліквідність, а також дуже повільно сприймали повідомлення-імпульси від НБУ щодо необхідності запропонувати ринку справедливу чесну відсоткову ставку.
“Не може бути у цій фінансовій ситуації, у якій ми всі опинилися, виключних фінансових переможців”, — підкреслив очільник НБУ.
Раніше члени парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики оприлюднили попередні умови майбутнього законопроєкту про додаткове оподаткування банків. Парламентарі хочуть впровадити на три роки додаткову ставку 5% від обсягу чистого процентного доходу.
Про початок підготовки документа стало відомом ще минулого тижня. Тоді зазначалося, що парламентарі розглядали два базових варіанти: з додатковим податком на усі чисті процентні доходи банків за відносно невеликою чи середньою ставкою, або з оподаткуванням надприбутків за високою ставкою.
За прогнозами законодавців, у випадку ухвалення даного законопроєкту ефект для держбюджету може скласти 10 млрд грн на рік.