Розмови про NFT активізувалися минулого року, коли в період пандемії люди зацікавились новими фінансовими інструментами, а зірки та діячі мистецтва почали масово оцифровувати свої творіння. Що ж таке NFT? Чи надовго з нами цей тренд? Давайте розберемося.
Вивчення NFT слід починати з визначення блокчейну. Блокчейн – це база даних, що одночасно зберігається на величезній кількості комп’ютерів. Блокчейн часто порівнюють з інтернетом, але в інтернеті всі пристрої підключені до централізованих вузлів (сервери чи інтернет-провайдери). А в блокчейні немає таких вузлів – в його системі всі пристрої зберігають усю опубліковану інформацію.
Всередині блокчейну є безліч записів – токенів. Більшість токенів взаємозамінні, наприклад, всім відомі криптовалюти. Тобто користувачі можуть обміняти один токен на інший. Проте коли з’явилась потреба оцифрувати унікальні предмети і перенести їх в блокчейн, було створено новий формат токенів – NFT, що розшифровується як non-fungible token, невзаємозамінний токен. Це означає, що NFT унікальний, його не можна замінити, розділити, обміняти, цей токен можна лише купити, продати і тримати у своїй колекції. Тому ці токени використовують для закріплення прав на витвір мистецтва, нерухомість, артефакт у комп’терній грі тощо.
Купуючи NFT, вам дістається сертифікат на право власності предмета (інформація про це записана у коді сертифікату), при цьому сам предмет нікуди фізично не переміщається. І це частіше всього викликає суперечки. Тобто навіть після придбання NFT пісні, картини чи веселої гіфки вам передаються права на володіння цими витворами мистецтва в межах блокчейну. У фізичному ж світі люди й надалі зможуть слухати цю пісню, бачити картину в музеї чи скачати гіфку на телефон без зобов’зання виплачувати вам відсотки. Таким чином, NFT поки що розглядається як складова колекції або довгострокова інвестиція – продати невзаємозамінний токен можна через деякий час дорожче.
NFT продаються на спеціальних платформах, схожих на аукціони. У вигляді NFT-токена продав свій перший твіт засновник соцмережі Twitter Джек Дорсі (ціна склала 2,9 млн доларів). Співачка Граймс, матір сина Ілона Маска, за 20 хвилин збагатилася на 6 млн доларів, продавши цифрові малюнки та відео у вигляді NFT-токенів. Періс Хілтон продала у вигляді NFT малюнок кота, Тіна Кароль – відбиток свого пальця, українська реп-виконавиця Альона Альона – трек зі свого нового альбому та пожиттєвий квиток на всі свої концерти. А найдорожчим NFT стала робота художника Майка Вінкельманна, відомого як Beeple, під назвою “Everydays: The First 5000 Days”, що була продана за 69,3 млн доларів.
Ринок NFT швидко розвивається. Тренд є достатньо перспективним, у тому числі для сфери нерухомості. Але що чекає на технологію далі – однозначно відповісти важко. Залишається слідкувати за проєктами, які виникають з використанням NFT.