Останні декілька років Fintech став синонімом слова «трансформація». Технології, що використовуються в фінансовому секторі, змінили не тільки консервативну банківську сферу, торгівлю та спосіб ведення малого бізнесу. Фінтех вплинув на всі сфери економіки, створивши нові можливості і генеруючи економічне зростання.
Країни, що досягли успіху в фінтех інноваціях, демонструють високий рівень економічного розвитку – це Великобританія, США, Сингапур, Швейцарія, Литва, Нідерланди. Для України фінтех також є однією з найбільш перспективних галузей економіки. Українські фінтех-компанії створюють інновації, що здобувають популярність у всьому світі, приносять мільйони до державного бюджету та підвищують фінансову інклюзію українців.
ТОП-5 причин, чому фінтех важливий для розвитку економіки
- Стимулює попит на нові технології та методи роботи
Яскравим прикладом є пандемічний 2020 рік. Технології допомогли компаніям оперативно налаштувати дистанційну роботу, стати більш гнучкими та мінімізувати втрати продуктивності. З іншого боку, фінтех спростив людям перебування вдома протягом довгих карантинних місяців. Замовити все необхідне та оплатити покупки, придбати цифровий контент та онлайн-тренування, сплатити всі регулярні послуги – ці та багато інших можливостей забезпечив саме фінтех.
- Нові робочі місця
Результатом активного розвитку фінтеху є поява нових робочих місць, і мова йде не тільки про IT-спеціальності. Фінтех-стартапи, нові підрозділи в банках та компаніях з інших сфер потребують залучення спеціалістів різних рівнів та профілів.
Щоправда, питання ринку праці неоднозначне. Тому що розвиток роботехнологій, згідно ряду прогнозів, призведе до зникнення мільйонів робочих місць. Як повідомлялось у глобальному звіті Всесвітнього економічного форуму щодо зміни ринку праці до 2025 року, 85 млн робочих місць будуть знищені. При цьому створено буде 90 млн нових робочих місць, левова частка з яких припаде на Fintech.
- Підвищення фінансової інклюзивності
Під інклюзивністю в даному випадку мається на увазі доступ до фінансових рішень, які можуть допомогти вирішити проблеми кінцевого користувача чи бізнесу більш гнучким способом. Наприклад, фінтехи пропонують доступне кредитування для малого і середнього бізнесу.
Варто згадати і можливість, яка з’явилась нещодавно у українців – віртуальні картки. Замовити кредитку можна за декілька хвилин, відразу додати її у застосунок банку та до мобільного гаманця Apple Pay / Google Pay і насолоджуватись безконтактними платежами. Користувачі завдяки фінтеху отримали спрощений доступ до такого необхідного фінансового інструменту, як платіжна картка.
- Зростання конкуренції – краща якість послуг
Розвиток фінтеху призвів до появи нових гравців на ринку. В боротьбі за клієнта традиційні учасники, такі як банки, змушені також впроваджувати нові сервіси, підвищувати якість надаваних послуг та відповідати на виклики, що виникають в новій реальності. Конкуренція – це завжди перемога споживача.
- Боротьба з готівкою та тіньовими грошовими потоками
Безумовно, одне з ключових завдань фінтеху – популяризація безготівкових розрахунків та зменшення долі готівки у грошовому обігу країни. Як правило, опір переходу на безготівкові розрахунки чинять ті компанії та підприємці, які звикли працювати поза законом. Адже з готівкою легше приховувати реальні обороти та уникати справедливого оподаткування. Боротися з цим також допомагає фінтех.
Фінтех – тандем фінансів та сучасних технологій – сприяє економічному зростанню. Це сприяння проявляється у рості фінансової інклюзії, розширенні доступу до фінансових послуг, у збільшенні кількості робочих місць та зростанні конкуренції на фінансовому ринку.