Коли трапляється криза, люди думають, як зберегти свої заощадження, а ще краще — примножити їх. Українці традиційно вибирають депозити або нерухомість, але зараз ставки у банках надто низькі, а вкладатися у квадратні метри, коли у небі літають ракети, — не дуже логічно.
Альтернатива за безпечністю інвестиції та дохідністю — цінні папери. Цей інструмент набирає популярності в останні роки, проте досі викликає побоювання через поширені міфи.
FinTech Insider із допомогою експертів інвестиційної компанії «Фрідом Фінанс Україна» спробує розвінчати найпопулярніші з них.
Міф 1. Фондовий ринок — суцільний обман
Недовіра до фінансових організацій, яка особливо притаманна українцям, породила цей міф. Причина в тому, що люди скептично ставляться до чогось нового, а для більшості такі поняття, як біржа, акції, облігації досі є мало знайомими.
Фондова біржа — це ринок, на якому купують і продають акції, облігації, інші цінні папери та фінансові інструменти. Сама біржа виступає регулятором і гарантом угод, адже працює за визначеними правилами і регулюється законодавчо. На фондовому ринку суворо дотримуються правил і контролюють їх виконання, що мінімізує ризики для учасників процесу.
Учасниками фондових бірж є:
- компанії, які через продаж своїх цінних паперів хочуть залучити інвестиції для розвитку (емітенти);
- покупці цінних паперів (інвестори);
- посередники між цими двома сторонами (брокери).
Найчастіше на фондовому ринку інвестори купують:
- акції, які приносять дохід, коли компанія успішно працює та отримує прибуток;
- облігації, через які інвестор по суті стає кредитором компанії, а натомість отримує конкретний відсоток прибутку у конкретні дні.
У світі працює понад 200 бірж, найвідоміші з них — NYSE, NASDAQ, Euronext. В Україні є 11 фондових бірж.
Міф 2. Інвестиції на біржі — лише для професіоналів
Всі професіонали колись були новачками. Торгувати на біржі може кожен. Для цього не потрібна економічна освіта, 10 тис. доларів капіталу або бізнесова жилка. Досвід здобувають під час навчання у практиків та безпосередньо на практиці.
Експерти радять читати багато спеціальної літератури про фінанси та фондові ринки. Крім того, інвестиційні компанії часто проводять курси, семінари, тренінги, де навчають працювати на фондовому ринку та діляться корисними порадами для приватних інвесторів з будь-якими сумами.
Наприклад, у «Фрідом Фінанс Україна» працює «Біржовий університет». Це окремий напрям роботи компанії у сфері education. Експерти-практики проводять безкоштовні й платні навчальні програми для тих, хто лише цікавиться інвестуванням або хоче торгувати цінними паперами більш професійно. Є курси різних рівнів, тому кожен може вибрати найкращий для себе.
Міф 3. Для інвестицій на біржі потрібні великі гроші
Це міф, який стримує багатьох охочих купувати цінні папери. Насправді людина з будь-яким капіталом може почати заробляти на фондовому ринку. Ба більше, навіть краще починати інвестувати з невеликих сум, щоб на перший етапах зрозуміти всі нюанси.
Наприклад, вартість військових облігацій, які зараз доступні українцям, стартує від 1000 грн. При цьому дохідність цінних паперів складає від 10% до 16% у гривні (залежно від терміну погашення), а держава надає гарантію повернення всієї суми інвестиції та виплату відсотків. Купуючи військові облігації, ви підтримуєте ЗСУ та економіку України під час воєнного стану.
Міф 4. Інвестування в цінні папери — це казино
Дуже популярний міф. Його прихильники переконують, що в інвестуванні на фондовому ринку неможливо щось спрогнозувати, включаючи ріст чи падіння ціни. Проте коли людина починає розбиратися в роботі фондової біржі та інвестиціях у цінні папери, то розуміє, що від удачі тут нічого не залежить.
Приймаючи рішення про інвестування, необхідно завжди моніторити роботу компанії, в яку плануєте вкласти гроші або вже це зробили. Варто оцінити перспективи та умови ведення бізнесу, ризики, що загрожують саме цій компанії. Будь-які рішення приймаються лише на основі глибокої аналітики. Можна читати інформацію, яка доступна публічно та звертатися за допомогою до інвестиційних експертів.
Міф 5. Інвестиції не приносять стабільного доходу
Все залежить від вибраного фінансового інструмента. Якщо інвестору потрібен фіксований і стабільний дохід, краще вибрати облігації. Такі цінні папери фіксують конкретну дохідність на визначений термін. Розмір прибутку таких цінних паперів залежить від кредитного рейтингу емітента (це держава або компанія, що випускає цінні папери) та терміну обігу цінного паперу.
Прикладом є військові облігації, про які ми вже згадували вище. Це державні цінні папери з дохідністю від 10% до 16% в гривні та від 3,5% до 4,5% у доларах. Після закінчення терміну обігу, який може складати 3, 6, 12 або 20 місяців, держава гарантує повернення всієї суми інвестиції та виплату відсотків.
Експерти «Фрідом Фінанс Україна» також радять звернути увагу на державні облігації, які випустили до 24 лютого. Маючи усі характеристики військових облігацій, ці папери можуть приносити власнику до 18% річних у гривні. Також там великий вибір дат погашення. Іншими словами, якщо військові облігації для вас «закороткі», можна обрати, скажімо, п’ятирічні довоєнні ОВДП.
В інвестиціях набагато більше міфів через те, що в українців низький рівень фінансової грамотності. Сподіваємося, що з часом інструменти управління капіталом та інвестування будуть ставати популярнішими в Україні, як зараз уже є у всіх розвинутих країнах світу.