Контактний центр Національного банку запустив окрему телефонну лінію для консультацій та приймання скарг від фізичних осіб, які мають статус політично значущих осіб (Politically exposed person, PEP). Там вони зможуть отримати відповідь на питання, які можуть виникнути під час взаємодії з банками та небанківськими установами.
Як зазначається у релізі НБУ, зокрема клієнти статусом PEP зможуть телефоном повідомити про відмову в наданні послуг з боку банків та небанків, а також вимоги від установ надати додаткову інформацію або документи тощо.
Окрема лінія працює за номером 0 800 505 240, після дзвінка на який необхідно натиснути кнопку “1”.
Також регулятор нагадав, що споживачі, які мають статус політично значущих осіб, можуть знайти відповіді на найпоширеніші питання стосовно статусу у чат-боті у вайбері, телеграмі або в чаті на сайті НБУ. Відповідний сервіс там запустили в кінці жовтня.
PEP в Україні вважаються люди, які обіймають чи обіймали важливі державні посади (президенти, прем’єри, міністри та їхні заступники, депутати, політичні діячі вищих рангів, високопосадовці судової системи, правоохоронних органів, юстиції, оборони, керівництво Національного банку тощо), члени їхніх сімей та пов’язані особи (наприклад, ділові та бізнес-партнери).
У листопаді 2022 року Верховна Рада внесла зміни до AML/CFT-закону, якими депутати обмежили термін визнання PEP трьома роками. Ці зміни не відповідають міжнародним зобов’язанням України з ЄС та МВФ. Довічний статус PEP є вимогою до українського уряду від МВФ, які зараз співпрацюють над чотирирічною програмою розширеного фінансування (EFF) на $15,6 млрд, під яку “підвʼязана” допомога інших донорів на $115 млрд.
У вересні парламент ухвалив у першому читанні доопрацьовану версію законопроєкту щодо фінмоніторингу PEP. Проте в жовтні більшість членів комітету з фінансів підтримала введення довічного фінмоніторингу PEP лише після вступу в ЄС. Через це було ініційовано повторне засідання комітету для перегляду редакції законопроєкту до другого читання.
Згодом законопроєкт пройшов друге читання у редакції, яка відповідає міжнародним стандартам боротьби із відмиванням коштів і боротьби з тероризмом.