Національний банк запровадив окремий функціонал чат-бота у месенджерах Viber, Telegram та як чат на сайті для консультації споживачів, які мають статус політично значущих осіб (Politically exposed person, PEP). Там фізичні особи, які є національними публічними діячами та членами їх сімей, зможуть отримати швидкі відповіді на основні питання.
Як зазначається на сайті НБУ, цей проєкт створений через численні запитання, які виникли у зв’язку з прийняттям закону про фінмоніторинг PEP, який включає міжнародні стандарти запобігання та протидії легалізації одержаних злочинним шляхом доходів або фінансуванню тероризму (AML/CFT). Зокрема, було запроваджено безстроковий статус PEP та обов’язок застосовувати щодо них ризик-орієнтований підхід під час встановлення з ними ділових відносин/обслуговування.
PEP в Україні вважаються люди, які обіймають чи обіймали важливі державні посади (президенти, прем’єри, міністри та їхні заступники, депутати, політичні діячі вищих рангів, високопосадовці судової системи, правоохоронних органів, юстиції, оборони, керівництво Національного банку тощо), члени їхніх сімей та пов’язані особи (наприклад, ділові та бізнес-партнери).
Метою сервісу є швидке опрацювання питань стосовно взаємодії PEP з банками та небанківськими установами, наприклад, щодо відмови в наданні послуг, вимог цими установами додаткової інформації або документів тощо. Фахівці НБУ намагатимуться якомога швидше надати відповіді та слушні поради на поставлені запитання, а також оперативно опрацювати скарги на дії банку чи небанківської установи.
Щоб скористатися сервісом, потрібно на сайті НБУ зайти в розділ “Захист прав споживачів” та обрати один із каналів дистанційного зв’язку через месенджери, а в чаті обрати категорію РЕР. Там можна обрати проблематику питання з меню питань, що вам запропонується нижче, і після цього у чаті з’являться посилання на роз’яснення щодо обраного питання.
Також у регуляторі нагадали, що будь-який громадянин може звернутися до НБУ за допомогою дистанційних каналів та отримати відповідь на своє звернення в установлений законодавством термін. Зокрема, можна надіслати звернення на електронну пошту НБУ, використовуючи спеціальну форму, або ж зателефонувати чи надіслати листа разом із документами на адресу Нацбанку.
У листопаді 2022 року Верховна Рада внесла зміни до AML/CFT-закону, якими депутати обмежили термін визнання PEP трьома роками. Ці зміни не відповідають міжнародним зобов’язанням України з ЄС та МВФ. Довічний статус PEP є вимогою до українського уряду від МВФ, які зараз співпрацюють над чотирирічною програмою розширеного фінансування (EFF) на $15,6 млрд, під яку “підвʼязана” допомога інших донорів на $115 млрд.
У вересні парламент ухвалив у першому читанні доопрацьовану версію законопроєкту щодо фінмоніторингу PEP. Проте в жовтні більшість членів комітету з фінансів підтримала введення довічного фінмоніторингу PEP лише після вступу в ЄС. Через це було ініційовано повторне засідання комітету для перегляду редакції законопроєкту до другого читання.
Згодом законопроєкт пройшов друге читання у редакції, яка відповідає міжнародним стандартам боротьби із відмиванням коштів і боротьби з тероризмом.