Верховна Рада підтримала у другому читанні посилення фінансового моніторингу PEP (Politically exposed person, політично значущих осіб) у редакції, яка відповідає міжнародним стандартам боротьби із відмиванням коштів і боротьби з тероризмом (AML/CFT). Ухвалення цього закону є структурним маяком у програми співпраці з Міжнародним валютним фондом та знімає ключову перепону для старту переговорів про вступ в ЄС.
Як зазначає парламентар та перший заступник очільника комітету парламенту з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк, три роки відповідного статусу після PEP-посади замінюються на довічний статус PEP. Водночас серед банків та інших суб’єктів первинного фінмоніторингу посилюється відповідальність за необґрунтовану відмову користувачам фінансових послуг.
PEP в Україні вважаються люди, які обіймають чи обіймали важливі державні посади (президенти, прем’єри, міністри та їхні заступники, депутати, політичні діячі вищих рангів, високопосадовці судової системи, правоохоронних органів, юстиції, оборони, керівництво Національного банку тощо), члени їхніх сімей та пов’язані особи (наприклад, ділові та бізнес-партнери).
У листопаді 2022 року Верховна Рада внесла зміни до AML/CFT-закону, якими депутати обмежили термін визнання PEP трьома роками. Ці зміни не відповідають міжнародним зобов’язанням України з ЄС та МВФ. Довічний статус PEP є вимогою до українського уряду від МВФ, які зараз співпрацюють над чотирирічною програмою розширеного фінансування (EFF) на $15,6 млрд, під яку “підвʼязана” допомога інших донорів на $115 млрд.
У вересні цього року парламент ухвалив у першому читанні доопрацьовану версію законопроєкту щодо фінмоніторингу PEP. Проте в жовтні більшість членів комітету з фінансів підтримала введення довічного фінмоніторингу PEP лише після вступу в ЄС. Через це було ініційовано повторне засідання комітету для перегляду редакції законопроєкту до другого читання.
Затверджена до другого читання редакція, за словами депутата, нині відповідає стандартам AML/CFT та буде зарахована як виконання вимог МВФ, а також це останній крок для початку перемовин про членство України у ЄС.