Сьогодні, 1 квітня 2023 року, Національний банк України здійснив перехід на нове покоління системи електронних платежів (СЕП) – на базі міжнародного стандарту ISO 20022 та в цілодобовому режимі (24/7). Відповідно тепер усі міжбанківські платіжні операції відбуватимуться виключно через СЕП нового покоління.
Чому перехід на нове покоління СЕП – важлива подія
Нове покоління СЕП надасть банкам та бізнесу нові можливості та підвищить безпеку платежів, а також посилить конкуренцію на платіжному ринку.
Окрім того, разом з упровадженням IBAN це створює технологічне підґрунтя для приєднання України до Єдиної зони платежів у євро (SEPA) та реалізації функціоналу миттєвих платежів в Україні.
Особливості нового стандарту:
- стандарт ISO 20022 уніфікує платіжні документи, створює єдині принципи для їх заповнення і оброблення, розширює додатковою інформацією реквізитний склад платіжної інструкції, що дає можливість забезпечити автоматизацію платіжних операцій та підвищити рівень обслуговування клієнтів;
- цілодобовий режим роботи СЕП передбачає виконання міжбанківських платіжних операцій без призупинення роботи цієї системи та миттєвий перехід від поточного до наступного календарного дня. Сума виконаної платіжної інструкції відображатиметься за рахунком учасника СЕП датою того календарного дня, в якій вона проведена через СЕП.
Що зміниться для учасників СЕП
Напередодні Національний банк, у зв’язку з переходом на нове покоління СЕП:
- встановив новий порядок проведення міжбанківських платіжних операцій через рахунки учасників СЕП у частині правил формування, обміну та оброблення електронних повідомлень;
- оновив порядок внесення інформації про включення чи виключення учасника СЕП до/з Довідника учасників СЕП;
- актуалізував порядок здійснення банком і його філіями міжбанківських платіжних операцій за відповідною моделлю обслуговування консолідованого кореспондентського рахунку;
- встановив вимоги до переліку інформації та відомостей про небанківського надавача платіжних послуг, які міститимуться в Довіднику небанківських надавачів платіжних послуг;
- врегулював питання виконання учасниками СЕП міжбанківських платіжних операцій небанківських надавачів платіжних послуг;
- оновив порядок виконання міжбанківських платіжних операцій в національній валюті через кореспондентські рахунки, що відкриваються банками-резидентами в інших банках-резидентах.
Такі норми містить постанова Правління Національного банку України від 03 березня 2023 року №16 “Про затвердження Інструкції про виконання міжбанківських платіжних операцій в Україні в національній валюті”. Цей документ набирає чинності з 01 квітня 2023 року, крім норми про обов’язкове зараховування коштів за платіжною операцією на рахунок отримувача протягом години, яка діятиме з 01 квітня 2024 року.
Історія переходу на новий стандарт
Міжнародний стандарт ISO 20022 – універсальний спосіб взаємодії різних автоматизованих систем учасників фінансових і торгових ринків у світі. Він є основою функціонування європейських платіжних систем.
Переведення платіжної інфраструктури України на міжнародний стандарт ISO 20022 триває з 2016 року. Зокрема, 23 травня 2016 року Національний банк підписав “Хартію приєднання до ISO 20022” (ISO 20022 Harmonisation Charter).
До війни Національний банк планував перейти на новий стандарт із 20 серпня 2022 року. Проте, зважаючи на всі обставини та дію воєнного стану, регулятор відтермінував перехід на нове покоління СЕП, щоб дати учасникам системи більше часу на доопрацювання їхніх автоматизованих систем та перебудови бізнес-процесів.