У керівництві Міністерстві цифрової трансформації відреагували на попередження Національного банку про ризики легалізації ринку криптовалют в умовах війни. Заступник міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT Олександр Борняков заявив, що запропоновані варіанти регулювання мінімізують загрозу для фінансової стабільності України.
Як зазначив Борняков у публікації в Facebook, нині у парламенті зареєстровані два законопроєкти, які регулюють сферу віртуальних активів. Перший був розроблений Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, а другий — Мінцифрою. Вони передбачають внесення певних поправок до ухваленого раніше закону про віртуальні активи та Податкового кодексу України.
Перспективне регулювання крипторинку в Україні передбачає, що засобом платежу може бути тільки токен електронних грошей. Під цим мається на увазі віртуальний актив, вартість якого прив’язана до гривні. Також обидва законопроєкти передбачають регулювання Нацбанком ринку віртуальних активів, правовий режим токенів, номінованих у гривні, аналогічний до електронних грошей, а також обов’язок віртуальних активів бути повністю забезпечені фіатом.
Борняков висловив упевненість, що НБУ не допустить впровадження емітентами таких токенів “занадто ризикованих” моделей управління фінансовими потоками. На думку представника Мінцифри, запропоноване регулювання мінімізує ризики для фінансової стабільності України.
За словами Борнякова, вкрай важливо продовжити роботу над створенням нормативно-правової бази в цій галузі.
Раніше у керівництві НБУ підтвердили незмінну позицію щодо криптовалют, зокрема невизнання їх засобом платежу. Також там зазначили, що Міжнародний валютний фонд вважає ризиковими “будь-які зміни ландшафту або інструментарію грошово-кредитної політики” під час війни.
В меморандумі з МВФ є окремий пункт, який зобов’язує НБУ вивчити основні підходи й практики європейських та інших країн до ринку криптоактивів. Після цього регулятор вирішить, як це правильно імплементувати в нашому законодавстві.
Закон про віртуальні активи ухвалено парламентом та підписано Президентом ще у 2022-му. Однак через відсутність впровадження змін до Податкового кодексу законодавство досі не запрацювало. Водночас на рівні ЄС вже ухвалено регламент про регулювання крипторинку MiCA, положення якого Україна повинна імплементувати в національне законодавство.
В березні криптобіржі призупинили виведення коштів на картки українських банків. Користувачам тимчасово запропонували використовувати Р2Р-сервіси. Причиною стало посилення вимог НБУ до відділів комплаєнсу та фінмоніторингу банків та платіжних систем.
Законопроєкт про оподаткування криптовалюти був представлений раніше цього року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, яка імплементувала до нього норми Регламенту ЄС про ринки криптоактивів MiCA. На початку листопада у парламенті зареєстрували оригінальний законопроєкт про податки на віртуальні активи.
Нещодавно в Мінцифри запропонували альтернативний законопроєкт про криптооподаткування. Представники Мінцифри підтвердили намір виключили Національну комісію з регулювання криптовалютного ринку в Україні. У запропонованому міністерством законопроєкті виділяється тільки два регулятори ринку — вони та Національний банк.
Згодом у Нацкомісії заявили, що альтернативний законопроєкт про оподаткування операцій з віртуальними активами, поданий представниками Мінцифри, є “косметичним ремонтом” чинного закону про віртуальні активи.