Представники Міністерства цифрової трансформації підтвердили намір виключили Національну комісію з цінних паперів та фондових ринків з регулювання криптовалютного ринку в Україні. У запропонованому міністерством законопроєкті виділяється тільки два регулятори ринку — вони та Національний банк.
Як зазначила директорка Директорату цифрової економіки Мінцифри Юлія Пархоменко в інтервʼю Incrypted, Нацбанку там планують надати роль регулятора сфери токенів електронних грошей, а міністерство відповідатиме за абсолютно всі інші напрямки.
За її словами, нині зареєстровано два законопроєкти: основний, презентований НКЦПФР у середині червня і зареєстрований у листопаді, та альтернативний, який представники Мінцифри оприлюднили у листопаді. Наразі податковий комітет збирає всі висновки від державних органів виконавчої влади, а після цього планується створення робочої групи при податковому комітеті, в рамках якого будуть розглядатися обидва законопроєкти та всі отримані висновки.
“Ми ще не знаємо, як буде відбуватися подальший процес. Ми дізнаємося це тільки, коли вже запрацює ця робоча група. Але чи готові ми йти на якісь поступки — ми будемо до останнього відстоювати нашу позицію, аргументуючи її, а далі будемо дивитись на реакції інших стейкхолдерів”, – підкреслила Пархоменко.
Водночас вона зазначає, що “питання навіть не в боротьбі”, а у важливості, щоб регулювання запрацювало. Запустити регуляції там вбачають як можливість відновити криптовалютні операції в Україні, які майже всі припинилися за останні два роки через воєнний стан.
“Якби Комісія змогла виконати це завдання, напевно, отих двох версій законопроєкту взагалі не було б”, – зазначив Дмитро Ніколаєвський, головний юрист Проєктного Офісу з віртуальних активів при Мінцифрі.
Він очікує, що за оптимістичного сценарію фреймворк в цілому з податковою частиною, з реєстрацією постачальників запрацює з перших днів 2025 року, тобто через рік чи трохи більше.
В березні криптобіржі призупинили виведення коштів на картки українських банків. Користувачам тимчасово запропонували використовувати Р2Р-сервіси. Причиною стало посилення вимог НБУ до відділів комплаєнсу та фінмоніторингу банків та платіжних систем.