Парламент зареєстрував альтернативний проєкт закону “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо врегулювання обороту віртуальних активів в Україні”. У документі, що пропонується як альтернатива до аналогічного законопроєкту, внесеного тижнем раніше, пропонуються 8-річні пільгові умови оподаткування для фізичних осіб та низка інших змін.
Як зазначає пресслужба Міністерства цифрової трансформації, цей законопроєкт визначає правовий статус віртуальних активів, упровадить їх класифікацію, зокрема впроваджує європейські стандарти регулювання криптоактивів Markets in Crypto Assets (MiCA). Також документом передбачається створення інноваційної зони, у якій упродовж трьох років можна буде працювати без попередньої авторизації та водночас адаптує рекомендації FATF щодо фінансового моніторингу ринку віртуальних активів.
Документ пропонує впровадити 8-річний пільговий період оподаткування операцій з віртуальними активами для фізосіб. Впродовж перших 3 років для них пропонується встановити ставку податку 5%, а на наступні 5 років — ставку 9%. Після пільгового періоду для фізосіб повернеться ставка в 18%, яка разом із військовим збором даватиме 19,5%.
Водночас для провайдерів послуг з віртуальними активами постійно буде діяти ставка в 18%. Проте учасники особливої податкової та правової системи для технологічного бізнесу “Дія.Сіtу” зможуть обирати між 18% податку на прибуток або 9% податку на виведений капітал.
Передбачається звільнити від податку на додану вартість операції з віртуальними активами для юридичних осіб. Також від сплати ПДВ хочуть звільнити операції провайдерів послуг, пов’язаних з віртуальними активами. Водночас відповідний податок буде застосовуватися до операцій зі службовими токенами, якими будуть токенізовані товари та послуги, та консультаційні послуги провайдерів.
Законопроєкт про оподаткування криптовалюти був представлений раніше цього року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, яка імплементувала до нього норми Регламенту ЄС про ринки криптоактивів MiCA. На початку листопада у парламенті зареєстрували оригінальний законопроєкт про податки на віртуальні активи.
Згідно з документом, платники податків зобов’язані самостійно визначати підсумковий фінансовий результат (прибутки або збитки) від операцій з віртуальними активами за кожен звітний період та відображати його у своїй податковій декларації. При цьому продажем криптовалют вважається не лише обмін їх на гроші, а й розрахунок за товари, послуги або обмін на інші віртуальні активи (але обмін криптовалют на криптовалюти не вважається продажем).
Дохід від продажу криптовалюти у документі оподатковується єдиним податком, як і дохід від провадження господарської діяльності — 19,5%. Місячний чи річний оподатковуваний дохід містить інвестиційний прибуток від операцій з віртуальними активами, при цьому вартість криптовалюти, отриманої в результаті емісії або безоплатної передачі, не враховується.
Законопроєктом також пропонуються нова редакція закону про віртуальні активи та відповідні зміни до пов’язаних законодавчих актів.