Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) у середині червня презентувала новий законопроєкт, що покликаний внести зміни в Податковий кодекс. У ньому передбачається оподаткування доходу з приросту капіталу у віртуальних активах в розмірі 19,5% та визначається, хто та що підпадає під оподаткування.
Як зазначив член НКЦПФР Юрій Бойко в інтерв’ю для Delo.ua, для фізосіб оподаткуванню підлягають продаж віртуальних активів за гривні та обмін криптовалюти на товари або послуги. Водночас майнінг, розміщення і погашення токенів компанією-емітентом, обмін одних віртуальних активів на інші, а також зростання ринкової вартості портфеля власника не підпадає під оподаткування.
Операції, які приносять певний інвестиційний дохід, оподатковуватимуться за ставкою 19,5%, з яких 18% — це податок на прибуток, а 1,5% — військовий збір. Фінансовим результатом від операції з продажу криптовалюти у документі називається сума доходів від реалізації за вирахуванням вартості цих активів.
У випадку з майнінгом витратами вважатимуться підтверджені витрати на її видобуток у загальному обсязі. Під час оподаткування враховуватиметься не тільки дохід, отриманий від реалізації біткоїна, а й супутні витрати на майнінг. Ставка оподаткування також становитиме 19,5%.
Водночас дві категорії інвесторів не підпадають під дію оподаткування: трейдери з річним оборотом менш як 100 мінімальних зарплат (нині це 670 тисяч грн), а також власники, які зберігають свої інвестиції понад рік — для них діятиме пільгова ставка оподаткування в 6,5%.
Очікується, що громадяни зобов’язані будуть декларувати інформацію про доходи в криптовалюті самостійно. Вони зазначатимуть, де і коли був куплений віртуальний актив, якими були супутні витрати та де і коли було отримано інвестиційний дохід. Власники криптовалют зберігатимуть документи, які підтверджують факт володіння, реалізації та приросту капіталу.
Фізичні та юридичні особи, які не сплачують податки з криптовалют, можуть бути притягнуті до відповідальності за ухилення від сплати податків. Податкові органи мають право вимагати від фізичних і юридичних осіб інформацію про операції з криптовалют, зокрема про суми купівлі-продажу, джерела походження коштів, дати проведення операцій.
Проте текст документа не є остаточним і може зазнати суттєвих змін, обговорення ініціативи триває. У документі вже міститься близько 200 запропонованих правок. У обговорені беруть участь представники держави, бізнесу та стейкхолдери.