14 червня на засіданні Консультаційної ради очікується презентація законопроєкту про легалізацію віртуальних активів, розроблений Національною комісією з цінних паперів і фондового ринку (НКЦПФР). Там очікують, що закон ухвалить парламент у вересні, а документ запрацює із 2024 року.
Як зазначає Forbes Ukraine, станом на 13 червня НКЦПФР завершила розробку законопроєкту про оподаткування криптоактивів і оновила текст закону “Про віртуальні активи”.
Новий законопроєкт НКЦПФР розробила разом із компанією Ernst & Young за підтримки фінансового комітету Верховної Ради та Консультаційної ради, до якої увійшли представники криптобірж Kuna, WhiteBIT та Binance.
Ставки податку на криптовалюти створили за прикладом моделей оподаткування інвестиційного прибутку, як у країнах Західної Європи. У нинішній версії законопроєкту ставка оподаткування – це 18% від інвестиційного прибутку та військовий збір у розмірі 1,5%. Податок сплачується, якщо загальний фінансовий результат операцій з інвестактивами має позитивне значення, а платник володіє отриманими внаслідок цих операцій активами до 365 днів.
Якщо парламентарі ухвалять вказані законопроєкти, то регуляторами ринку віртуальних активів будуть Національний банк і НКЦПФР.
Відповідно до оновленого законопроєкту про віртуальні активи, такі активи можуть належати до трьох категорій: токени електронних грошей, токени з прив’язкою до активів, інші віртуальні активи.
Для публічного випуску токенів із прив’язкою до активів на торгах, емітент має бути авторизованою у НКЦПФР юридичною особою. Для авторизації юрособа має оформити білу книгу, яка фактично є проспектом емісії.
У НКЦПФР сподіваються, що закон ухвалять у вересні, а запрацює він із 2024 року. У такому випадку Україна буде першою в Європі країною, що імплементувала європейські норми регулювання віртуальних активів MiCA.
У лютому 2022 року парламент ухвалив законопроєкт №3637 “Про віртуальні активи”. Він міг набути чинності виключно після внесення змін до Податкового кодексу у контексті оподаткування криптовалют.
Глава держави ветував документ, внісши правки. З того часу податкове законодавство України так і не змінили під потреби ЗУ “Про віртуальні активи”.
Після того як Рада Європи схвалила MiCA, Україна фіналізувала і свої законодавчі розробки. Зараз на часі – внесення правок з боку стейкхолдерів: гравців крипторинку, представників Національної поліції, Бюро економічної безпеки, Національного банку, Міністерства цифрової трансформації та Міністерства фінансів.
Нещодавно посадовці ЄС підписали законопроект про регулювання ринків у сфері криптоактивів (MiCA) після остаточного затвердження міністрами фінансів.
Незабаром очікувалася публікація закону в офіційному журналі ЄС. Через 20 днів після публікації закон набуде чинності. Водночас окремі положення щодо стейблкоїнів та інших криптоактивів будуть впроваджуватися до початку 2025 року.
У квітні ЄС офіційно прийняв MiCA, висловивши надію, що їх правила стануть “глобальним установником стандартів” і магнітом для бізнесу цифрових активів. У травні Рада міністрів ЄС одноголосно схвалила MiCA.
Положення зосереджено на централізованих точках криптоіндустрії та забезпечує ясність щодо сфери застосування та визначень крипторегулювання. Фірма, яка має ліцензію в одній державі з ЄС, отримує доступ до всього ринку ЄС.