Після довгих років очікування законодавці Європейського Союзу затвердили правила регулювання криптовалют в регіоні. Сьогодні в Європейському парламенті ухвалили законодавчу ініціативу MiCA (Markets in Crypto Assets regulation), що встановлює нові норми та правила для ринку цифрових активів.
Тож давайте розглянемо, які зміни принесе прийняття цього закону.
Регулювання ринку криптовалют у Європі: що таке MiCA?
MiCA представляє собою перелік правил, яких постачальники послуг в ЄС повинні будуть дотримуватися, якщо захочуть використовувати будь-які види криптовалют (включаючи стейблкоїни) у своїй бізнес-діяльності. Також в законі є вказівки для криптовалютних бірж, які повинні будуть дотримуватися певних правил, якщо планують працювати в ЄС.
Криптоспільнота роками чекала на прийняття MiCA – перша пропозиція регламенту була опублікована Європейською комісією у вересні 2020 року. З тих пір схвалити законопроєкт не вдавалося. Ухвалення регламенту ЄС для ринків криптоактивів 20 квітня 2023 року дозволить прибрати “сірі зони” та невизначеність щодо майбутнього криптовалют в Європі.
Повноцінно MiCA запрацює через 18 місяців. Протягом цього часу регламент має бути перекладений більш ніж 20 офіційними мовами ЄС, а потім опублікований в Офіційному журналі.
Отже, до кінця 2024 року криптовалюти більше не вважатимуться поза законом, а стануть невід’ємною частиною фінансової системи з усіма своїми перевагами та недоліками.
NFT, стейблкоїни, DeFi: що змінить прийняття MiCA?
Невзаємозамінні токени, безумовно, були найделікатнішою темою для регуляторів. Попередній проєкт регламенту поділяв криптоактиви на три різні категорії, а саме токени електронних грошей, utility токени та токени, пов’язані з активами. NFT не підпадають під жодну з цих категорій, оскільки вони не є токенами, що використовуються для платежів, як біткоїни та Ethereum, не є утилітарними токенами (які використовуються як доступ до конкретних платформ і надають право на отримання послуг або товарів), а також не є токенами, прив’язаними до вартості інших активів, такими як стейблкоїни.
Зрештою Європейська комісія вирішила, що невзаємозамінні токени, які представляють твори мистецтва, цифрові колекції чи нерухомість, не будуть частиною регулювання MiCA, отже, на них не поширюватимуться правила, описані в тексті. Однак є виняток: якщо NFT є фракціонованими або викарбуваними серіями, вони вважатимуться взаємозамінними, отже, доречними як платіжний засіб, і отже, вони підлягатимуть вимогам.
Це стосується і децентралізованого фінансового сектора. Він не підпадає під регулювання MiCA, поки зберігається ефективна децентралізація платформ, на яких пропонуватимуться класичні продукти DeFi, такі як надання ліквідності, торгівля кредитним плечем, кредитування та запозичення криптоактивів. “Якщо послуги надаються повністю децентралізовано та без посередників, ці правила не застосовуються”, – зазначається у пункті 22.
З іншого боку, якщо будуть створені токени, прив’язані до компаній, останні повинні будуть отримати дозвіл на продаж у Європі.
Що ж до стейблкоїнів, то згідно з новими правилами, стейблкоїни, такі як Tether і USDC повинні будуть підтримувати достатні резерви для задоволення запитів інвесторів у разі масового виведення коштів. Обсяги транзакцій зі стейблкоїнами (не прив’язаними до євро) не повинні перевищувати 200 мільйонів євро на день і 1 мільйон транзакцій на день.
Однак ці обмеження не поширюються на торгівлю на біржах.
Нові правила для криптобірж
Крах такої великої криптобіржі як FTX минулого року показав законодавцям, що необхідно регулювати платформи такого типу. Проте цікавим моментом є те, що під дію MiCA підпадають ті біржі, які використовують “активний маркетинг”. Тобто, якщо криптобіржі здійснюватимуть рекламні заходи в Європі, щоб залучити клієнтів на свої платформи, вони повинні будуть обов’язково зареєструватися в спеціальному реєстрі та звітувати про проведення операцій, як зазначено в Директиві ЄС 2018/843.
З іншого боку, якщо біржі не здійснюватимуть жодної маркетингової діяльності в Європі, а клієнти за власним бажанням вирішать скористатися їхніми послугами, положення не застосовуватимуться. Окрім того, під правила підпадають оператори, які базуються за межами Європейського Союзу та ведуть діяльність у Європі. І тут виникає ряд питань, зокрема, що вважатиметься “активним маркетингом”?
Регулятори також узгодили заходи, які знижать анонімність, коли йдеться про певні криптовалютні транзакції. Влада глибоко стурбована використанням криптоактивів для відмивання незаконно здобутих доходів та ухилення від санкцій — особливо на тлі вторгнення росії в Україну.
MiCA та Україна
Наша країна може стати першою державою в Європі, яка запровадить у правове поле MiCA, бо цього ще не зробила жодна юрисдикція. Національна комісія по цінним паперам та фондовому ринку спільно з міжнародними партнерами працювала над розробкою проєкту закону про віртуальні активи, який імплементує в себе Європейський регламент MiCA, та вже зовсім скоро оприлюднить текст для публічного обговорення з ринковою спільнотою та представниками профільних державних органів.
Вас також зацікавить – Як прийняття MiCA вплине на банки?