Центральний банк Туреччини оприлюднив комплексний звіт з оцінкою початкового етапу свого амбітного проєкту дослідження та розробки цифрової турецької ліри. У звіті турецький регулятор також окреслив плани уряду щодо подальшого розвитку пілотного проєкту CBDC.
Як зазначається у звіті, перший етап проєкту був офіційно завершений наприкінці минулого року. Він охоплював розробку різних важливих компонентів, включаючи систему цифрової ідентифікації, систему цифрової валюти, рівень абстракції, сервісний рівень та інфраструктуру гаманця.
Цифрова турецька ліра задумується як проміжно-роздрібна CBDC з окремими правилами щодо оптових платежів. Центробанк протестував різні шаблони смартконтрактів, які могли б вмістити облікові дані та платіжні інтерфейси.
На першому етапі основна увага приділялася забезпеченню конфіденційності користувачів цифрової валюти та можливості програмованих платежів за допомогою CBDC. Регулятор віддав перевагу програмованим платежам перед програмованими грошима. Система дає можливість державним установам і ліцензованим організаціям брати участь у розробці, затвердженні та розгортанні контрактів, забезпечуючи при цьому конфіденційність завдяки функціям суверенної ідентифікації.
Центральний банк Турецької Республіки відзвітувався про розробку інфраструктури для цифрової ліри з легко замінними частинами, які працюють незалежно. Система працює на платформі Digital Turkish Lira Collaboration Platform, яку центробанк розробив спеціально для пілотних тестів CBDC у співпраці з Радою з науково-технічних досліджень Туреччини (TÜBİTAK) та технологічними компаніями Aselsan і Havelsan.
В документі не вказані терміни реалізації другого етапу пілотного проєкту, оскільки протокол для офлайн-платежів ще не доопрацьований. Наступну фазу проєкту CBDC регулятор планує присвятити вивченню можливостей смартплатежів, програмуванню офлайн-платежів, вибору посередників для проведення транзакцій з цифровими валютами, тестуванню транзакцій через мобільні застосунки посередників, а також розгляд низки юридичних та економічних аспектів впровадження CBDC.
У звіті підкреслюється, що метою регулятора є створення системи, яка не зашкодить економічним процесам країни та не буде конкурувати з існуючими фінансовими продуктами та послугами.