У жовтні в тестовому режимі запрацювала державна іпотечна програма єОселя. З моменту запуску було отримано більше 15 тисяч заявок, а державні Ощадбанк, Укргазбанк і ПриватБанк схвалили перші кредити за цією програмою. Як працює перша цифрова іпотека? Хто може отримати? Та які переваги для українців та України вона надасть? Спробували розібратися у статті.
Як повідомили FinTech Insider в Мінцифри, програму було запущено для того, щоб сприяти поверненню українців із-за кордону після війни та відновленню України загалом.
Особливість єОселі в тому, що низка процедур, необхідних для отримання іпотеки, максимально оцифрована. Це дозволяє автоматично підтягувати з державних реєстрів та інформаційних систем необхідні дані про заявника, швидко взаємодіяти з банками, перевіряти інформацію та повноту даних.
Основні переваги єОселі:
- можливість заощадити час при подачі заявки – це відбувається онлайн, за лічені хвилини, не потрібно нікуди ходити;
- процес прийняття рішення банками-учасниками програми автоматизований;
- хороші умови, навіть у порівнянні з європейськими країнами;
- жодної корупції завдяки оцифруванню послуги.
Як працює єОселя: основні умови
На даному етапі програма єОселя функціонує в тестовому режимі, тому заявки на отримання пільгової іпотеки можна подавати тільки на порталі Дія. Згодом, коли буде доопрацьована технічна база, українці зможуть подавати заявки також і через застосунок Дія.
Цього року подати заявку на отримання пільгового іпотечного кредиту можуть:
- кадрові військовослужбовці ЗСУ, Національної гвардії, працівники інших силових відомств, поліцейські, а також члени їхніх сімей;
- медичні працівники закладів охорони здоров’я державної або комунальної форми власності;
- педагоги закладів освіти державної або комунальної форми власності;
- науковці.
Кредит надається на строк від 1 до 20 років, під 3% річних, стартовий внесок – від 20% вартості житла.
З 1 січня 2023 року планується старт другого етапу програми єОселя, в рамках якого на отримання кредитів зможуть розраховувати всі охочі громадяни України. Для них діятиме ставка у розмірі 7% річних.
Одна особа може претендувати на купівлю максимум 52,5 кв. м житла. На кожного члена родини цей ліміт збільшуватиметься на 21 кв. м. Тобто двоє людей зможуть придбати до 73,5 кв м, троє – до 94,5 кв м. Якщо позичальник хоче збільшити дозволену кількість “квадратів”, то він повинен сплатити більший перший внесок. На скільки саме – вирішуватимуть банки.
Для кожного регіону встановлені максимальна ціна квадратного метра та загальна вартість житла. Зокрема, у Києві вартість квадратного метра обмежена 46,7 тис. грн, а максимальна сума кредиту становить 2,45 млн грн. Для Львова — 39,8 тис. грн та 2,09 млн грн, для Одеси — 38,3 тис. грн та 2,01 млн грн відповідно.
У разі купівлі квартири на вторинному ринку Дія автоматично оцінить майно за допомогою сервісу автоматичної оцінки нерухомості, розробленого Фондом державного майна. Такий функціонал обіцяють запровадити впродовж року.
Як подати заявку на отримання пільгової державної іпотеки
Надіслати заявку на іпотеку можна через портал Дія, в подальшому – також через мобільний застосунок Дія. Система автоматично підтягне необхідну інформацію з реєстрів і направить потрібні документи в банк. Процес подання заявки триває 5 хвилин, термін розгляду – три робочих дні. Проте наразі, поки триває тестовий режим, термін розгляду може бути більшим.
- Зареєструйтеся чи авторизуйтеся в кабінеті громадянина на diia.gov.ua за допомогою електронного підпису, Дія.Підпису або BankID.
- Перейдіть до послуги єОселя.
- Перевірте власні дані з кабінету громадянина на порталі. Відкоригуйте їх за потреби, оскільки вони будуть подані в заяві на отримання іпотеки.
- Оберіть категорію заявника, до якої відноситесь за місцем працевлаштування. Нагадаємо, що на даному етапі претендувати на отримання іпотеки можуть лише громадяни України, які належать до однієї з пільгових категорій.
- Вкажіть власний сімейний статус, дані іншого з подружжя, якщо ви перебуваєте в офіційному чи цивільному шлюбі, кількість неповнолітніх дітей до 18 років, що з вами проживатимуть, і середньомісячний дохід сімʼї.
- Вкажіть дані про бажане житло та банк, до якого хочете надіслати заявку. В одній заявці можна обрати лише один банк.
- Перевірте заявку, підпишіть електронним підписом та надішліть.
- За результатом розгляду заявки банк звʼяжеться за телефоном або електронною поштою та повідомить про наступні кроки. Також інформацію можна переглянути у розділі “Зверніть увагу” в кабінеті громадянина на порталі Дія.
Фінансування іпотечних кредитів за програмою єОселя відбуватиметься за рахунок коштів державної Української фінансової житлової компанії. На першому етапі планується видати 1,5 тис. позик.