На початку серпня відомий у всьому світі оператор коворкінгів WeWork заявив, що стрімко втрачає клієнтів та прибуток. Якщо ситуація не зміниться, на компанію очікує банкрутство у найближчий рік. Після такої заяви акції WeWork впали на 26%.
Насправді, проблеми у компанії почалися ще декілька років тому. З моменту виходу WeWork на IPO її акції впали на 99%, а оцінка – з дев’яти мільярдів до чверті мільярда доларів. Компанія заявила про $11,4 млрд чистих збитків з 2020 року по 30 червня 2023 року. Як же один із найуспішніших стартапів Кремнієвої долини став майже банкрутом?
Історія успіху та падіння
WeWork була заснована в 2010 році Адамом Нойманом і Мігелем Маккелві з метою надання спільних робочих просторів (коворкінгів) для фрілансерів, стартапів і компаній, яким потрібні “гнучкі офісні рішення”.
Бізнес-модель компанії базувалася на довгостроковій оренді площ у забудовників, реконструкції та розподілі нерухомості, а потім здачі її в оренду на короткостроковий період клієнтам. Ця бізнес-модель процвітала протягом десятиліття низьких процентних ставок.
У 2014 році оцінка стартапу перевищила мільярд доларів, надавши йому бажаний статус єдинорога. У 2017 році SoftBank Group здійснила першу інвестицію в компанію у розмірі $18,5 млрд. Два роки потому WeWork досягла найвищої оцінки в $47 млрд завдяки постійним інвестиціям SoftBank, що підвищило очікування щодо неминучого IPO.
Проте інтенсивне дослідження компанії напередодні виходу на біржу викликало ряд питань, зокрема щодо стилю керівництва Ноймана, надмірних виплат, особливостей бухгалтерського обліку тощо. Все це призвело до відставки Ноймана та затримки IPO.
У 2020 році генеральним директором був призначений Сандіп Матрані, експерт у сфері нерухомості. Йому було доручено змінити компанію на краще, знизивши регулярні витрати та реструктуризувавши борг. Але пандемія COVID-19 стала ще одним випробуванням для WeWork. Компанії перейшли на віддалену роботу, що спричинило падіння попиту на офісні приміщення.
У 2021 році WeWork стала публічною через злиття SPAC, щоб повернути довіру інвесторів. Нова стратегія фокусувалась на оптимізації витрат, орієнтації на більших корпоративних клієнтів із потребами гібридної моделі роботи та розвиток на ключових ринках. Оцінка компанії після IPO склала всього $9 млрд, а за останні два роки вона й зовсім впала до чверті мільярда доларів.
Нові виклики та потенційний вплив на ринок банкрутства WeWork
2023-й приніс WeWork нові виклики. У травні посаду CEO залишив Сандіп Матрані, кількість клієнтів продовжила скорочуватись, акції компанії падають, а збитки – зростають. Зрештою, компанія заявила, що якщо не вдасться поліпшити ліквідність та прибутковість протягом 12 місяців, на неї очікує банкрутство.
За словами тимчасового генерального директора Девіда Толлі, WeWork зараз бореться зі зниженням попиту, зростанням конкуренції та макроекономічною нестабільністю.
The New York Times повідомляє, що тільки в США та Канаді WeWork має понад 18 мільйонів квадратних футів офісних приміщень, які можна орендувати, і що крах компанії може мати “суттєвий вплив” на індустрію комерційної нерухомості. Звичайно, падіння такого гіганта може негативно вплинути на ринок, підвищуючи недовіру інвесторів та здорожуючи інвестиційний капітал для інших гравців.