У травні український бізнес повернувся до позитивних оцінок своєї економічної діяльності — вперше з травня минулого року всі ключові сектори очікують зростання. Про це свідчать результати щомісячного індексу очікувань ділової активності (ІОДА), який відображає загальні настрої підприємств.
Про це пише Національний банк України. У травні 2025 року ІОДА становив 50.8 порівняно з 49.4 у квітні 2025 року та був вищий за рівень у травні 2024 року (48.0). Уперше за рік зростання очікували підприємства всіх секторів, що беруть участь в опитуваннях НБУ.
На очікування підприємств позитивно вплинули:
- жвавий споживчий попит;
- стійка ситуація в енергетиці;
- надходження міжнародної фінансової допомоги;
- сезонний чинник.
Водночас бізнес продовжує стримувати дефіцит кваліфікованих кадрів, обстріли критичної інфраструктури та невизначеність із курсом гривні й інфляцією.
Найвищу впевненість продемонстрували будівельні компанії, індекс яких підскочив до 51.5 пунктів — завдяки стабільному внутрішньому попиту та початку будівельного сезону. Учасники ринку очікують на зростання обсягів робіт, нових замовлень і закупівель, навіть попри здорожчання підрядних послуг.
Підприємства промисловості вчетверте поспіль надали позитивні оцінки результатів своєї діяльності завдяки жвавим споживчим настроям і стійкій ситуації в енергетиці: секторальний індекс – 51.1 (у квітні 2025 – 51.8, у травні 2024 року – 48.8).
Підприємства торгівлі зберегли позитивні оцінки результатів своєї поточної діяльності: секторальний індекс – 50.3 (у квітні 2025 року – 51.2, у травні 2024 року – 47.7).
Найпомітнішу зміну продемонстрував сектор послуг, який уперше за рік вийшов у зону позитиву: індекс піднявся з 46.3 до 50.9. Компанії відзначили пожвавлення попиту та поліпшення логістики, що дало підстави очікувати збільшення обсягів наданих послуг і нових замовлень.
Оцінки щодо зайнятості були неоднозначними. Тільки будівельні компанії повідомили про плани збільшити персонал. Інші сектори, навпаки, переважно очікують скорочення штату. У травневому опитуванні взяли участь 565 компаній, більшість з яких — малі та середні підприємства з усіх основних секторів економіки.