У 2022 році сума збитків від незаконних та шахрайських дій з платіжними картками склала 481 млн грн. Це на 46% більше ніж роком раніше. 86% шахрайських операцій з платіжними картками було зафіксовано в мережі інтернет. Такими є дані НБУ. Регулятор також звертає увагу на поширення такого нового явища, як “крадіжка цифрової ідентичності”, що є значно ширшим поняттям, ніж карткове шахрайство. Розповідаємо, що це та як захиститися від крадіжки цифрової ідентичності українцям.
Що таке цифрова ідентичність
Цифрова ідентичність – це цифрове представлення особи в інтернеті. Вона охоплює широкий спектр інформації, включаючи персональні ідентифікатори, біометричні дані та методи автентифікації. У сучасній цифровій екосистемі люди покладаються на цифрові ідентичності для доступу до послуг, здійснення транзакцій та безпечної взаємодії в інтернеті.
Простими словами, цифрова ідентичність — це всі дані про людину та те, як вона проявляє себе у цифровому вимірі: не лише акаунти в соцмережах, а й персональні дані, паролі й логіни, історія пошуку в інтернеті та історія покупок тощо.
Крадіжка цифрової особистості здійснюється через уже вкрадені облікові записи та доступи, тому важливо не нехтувати вимогами цифрової гігієни та кіберзахисту. Загалом шахраї використовують два типи крадіжки особистих даних:
- електронною поштою: шахрай надсилає лист своїй жертві. Дуже часто вони використовують логотип державної служби чи компанії та вимагають від жертви надати особисті дані (імена користувачів, паролі чи банківську інформацію). Потім ця інформація використовується для доступу до облікових записів і здійснення операцій з використанням особи жертви (грошові перекази, отримання кредиту, підписки);
- через фальшивий профіль у соціальних мережах: у цьому випадку онлайн-шахрай видає себе за іншу особу. Це може бути хтось із родичів жертви або незнайомець, який раптово знайомиться з жертвою. Потім шахрай просить у жертви гроші з різних цілком вигаданих причин (потрібно розблокувати номер телефону, купити квиток на поїзд тощо).
В умовах війни шахраї також використовують атаки на цифрову особистість українців з метою поширення дезінформації.
Як захистити свою цифрову ідентичність?
Перш за все, необхідно притримуватись основних рекомендацій безпечного користування інтернетом, відомих усім давно:
- регулярно оновлювати програми безпеки;
- встановлювати безпечні паролі;
- не завантажувати підозрілі програми та не переходити за підозрілими посиланнями;
- не ділитись конфіденційною інформацією у соцмережах та переписках, обмежити можливість перегляду ваших публікацій у соцмережах незнайомцями;
- мінімізувати використання громадських мереж Wi-Fi.
Регулятор також наголошує на важливості зосередитися на регулюванні захисту персональних даних в Україні у найближчому майбутньому.