У 2020 році Верховна Рада у першому читанні підтримала законопроєкт про “поштовий банк”, що передбачав ведення Укрпоштою обмеженої банківської діяльності. Щоправда, в цілому документ так і не було прийнято, а Укрпошта з того часу шукає інші шляхи на меті до створення власної фінустанови.
Як неодноразово зазначали в Укрпошті, у її плани входить отримання банківської ліцензії, що дало б змогу надавати ширший спектр фінансових послуг, ніж держпідприємство надає зараз. Водночас Укрпошта залишиться національним оператором і продовжить надавати поштові та логістичні послуги.
У червні минулого року Антимонопольний Комітет України надав Укрпошті дозвіл на придбання Альпарі Банку, проте регулятор не погодив цю угоду. За два місяці, у серпні того ж року, Укрпошту називали одним із потенційних інвесторів збанкрутілого банку “Січ” поряд з Акордбанком, РВС Банком, Таскомбанком та Київською міською адміністрацією. Тоді Фонд гарантування вкладів оголосив конкурс на пропозиції щодо виведення банку “Січ”, проте зрештою Фонд розпочав ліквідацію банку, зазначивши, що “конкурсних пропозицій від потенційних інвесторів на надійшло”.
І от навесні 2023 року в Укрпошти з’явився ще один шанс отримати банківську ліцензію. Вищий антикорупційний суд стягнув майже 90% активів PINBank з російським капіталом на користь держави, після чого у владних кабінетах взялись вирішувати, що робити з банком далі. За даними джерел, обговорюється три варіанти. Перший – передача PINBank до Фонду держмайна з подальшою приватизацією. Другий – передача банку під тимчасовий контроль Міністерства фінансів. І третій варіант – передача банку Укрпошті.
Навіщо Укрпошті ставати банком?
“Менше готівки, менше ризиків та менше корупції”, – так прокоментував очільник Укрпошти Ігор Смілянський новини щодо можливої передачі акцій PINBank на користь Укрпошти. Наразі компанія перевозить по всій країні великі обсяги готівки у вигляді пенсій, соціальної допомоги, різноманітних виплат, а потім відвозить назад готівку у вигляді грошових переказів, торгової виручки і комунальних платежів. Тож банк потрібен Укрпошті, щоб заощадити витрати на обслуговування одного клієнта.
За оцінками Смілянського, Укрпошта завдяки реалізації банківських послуг може зекономити до 10 мільярдів гривень грошей з державного бюджету за 3-4 роки.
Окрім того, гендиректор національного поштового оператора неодноразово наголошував на тому, що банки працюють в 4% населених пунктів України, а Укрпошта – в 100%. За минулий рік, зокрема, закрилося понад 700 банківських відділень. При цьому понад 12 мільйонів українців не мають доступу до фінансових послуг. Тому поштовий банк зможе надавати послуги багатомільйонній аудиторії клієнтів по всій країні через широку фізичну інфраструктуру.
“В умовах, коли багато відділень банків зачинені, немає зв’язку, і там працює виключно Укрпошта, дуже важлива поява сучасних банківських послуг. Укрпошта взялася за це завдання”, – казав Смілянський у червні минулого року.
Ще один аргумент, озвучений на початку 2022 року очільником Укрпошти – компанії буде простіше вийти на IPO чи залучити інвестора, якщо їй вдасться об’єднати пошту, банк та e-commerce. Як приклад Смілянський наводив Amazon та Kaspi. Укрпошта має намір підвищити капіталізацію до $5-8 млрд і стати банком номер три за кількістю клієнтів.
Хто і чому проти банку Укрпошти?
Як повідомили в пресслужбі Національного банку у відповідь на запит “Економічної правди”, усі спроби “Укрпошти” отримати банківську ліцензію через купівлю банку стикалися або з бюрократичними проблемами, або з прямою відмовою регулятора. НБУ не погодив угоду щодо купівлі Альпарі Банку, а також залишив без розгляду заяву Укрпошти на купівлю банку “Січ”.
Не підтримує регулятор і варіант з передачею акцій PINBank Укрпошті. У Нацбанку зазначають, що це порушить умови меморендуму між Україною та МВФ щодо зменшення частки та концентрації держави в банківській системі. Так, Україна взяла на себе зобов’язання зменшити частку участі держави до 25% до 2024 року через приватизацію державних банків.
Мінусом у регуляторі зазначаються і необхідність додаткових витрат на створення та розвиток банку, а це потенційне навантаження на бюджет.
Ще одним побоюванням є те, що Укрпошта може недооцінити ризики та капіталовкладення, властиві банківському бізнесу. Це, зрештою, може призвести до збитків і потреби докапіталізації від держави, що буде додатковим тягарем для платників податків.
Втім, джерела кажуть, що варіант передачі акцій PINBank Укрпошті все-таки є малоймовірним. Отже, шлях національного поштового оператора до власного банку продовжиться.