Президент Володимир Зеленський підписав прийнятий парламентом закон, що стосується процедури виведення з ринку системних банків, що належать підсанкційним особам. Документ дозволяє державі взяти участь у виведенні системного банку з ринку шляхом його націоналізації.
Як зазначається на сайті парламенту, 5 червня документ направлено на підпис Президенту України, а 16 червня закон було підписано.
Закон спрямований на “Сенс Банк”, контрольний пакет акцій якого контролюється підсанкційними росіянами Андрієм Косоговим, Михайлом Фрідманом та Пьотром Авеном. Документ дозволяє Національному банку націоналізувати банки підсанкційних власників.
За даними джерел “Економічної правди”, попри підписання президентом закону, процес націоналізації не розпочнеться цього тижня. Націоналізація “Сенс Банку” може відбутись до кінця цього місяця — найімовірнішими датами є 23 або 30 червня.
Раніше ABH Holdings S.A., нинішній власник українського “Сенс Банку”, який належить росіянам Михайлу Фрідману та Герману Хану, попередив про правові ризики для всіх майбутніх інвесторів, якщо банк буде націоналізовано. Холдинг Фрідмана і Хана вважає, що найкращим було б залишити банк у приватних руках.
Минулого тижня певний неназваний потенційний покупець надіслав Нацбанку пакет документів на узгодження купівлі значної частки “Сенс Банку”. Припускалося, що мова йде про компанію Karswell Ltd, яка висловила намір придбати 75,6% акцій “Сенс Банку”.
Karswell Ltd є номінальним власником 43,75% акцій польського банку Plus Bank SA, якого пов’язують з польським мільярдером Зигмунтом Соложом.
Власник “Сенс Банку” хоче продати його новому власнику за $1. Організація підкреслює, що операція з продажу не передбачає жодних платежів прикінцевим акціонерам під санкції.
У регуляторі сказали журналістам, що отримання документів на продаж частки “Сенс Банку” ніяк не змінить ситуації з його майбутньою націоналізацією. Новий закон, який має забезпечити перехід банку у власність держави, парламент вже ухвалив.
Новий законопроєкт передбачає, що підставою для націоналізації можуть бути українські та міжнародні санкції проти акціонерів банку. У попередньому законопроєкті легальним приводом до націоналізації називалася неплатоспроможність банку, але від цієї ідеї відмовилися.
Документ дозволяє націоналізувати колишній український “Альфа-Банк”, позбавивши права на власність їх російських власників — російських бізнесменів Фрідмана та Авена. Очікується, що процес заміни власників на державу не вплине на роботу банку, відтак вкладники не відчують на собі негативних наслідків націоналізації.