Федеральна рада Швейцарії схвалила участь країни у двох проектах Постійного структурованого співробітництва (Permanent Structured Cooperation, PESCO) від Європейського Союзу. Країна долучиться до проектів “Військова мобільність” та “Федерація кіберполігонів”.
Як зазначається у релізі уряду Швейцарії, проєкт “Федерація кіберполігонів” має на меті покращення міжнародного співробітництва у сфері кіберзахисту. Він передбачає об’єднання комп’ютерних симуляційних середовищ кількох країн для створення складнішого та реалістичнішого навчального середовища. Наразі у проекті беруть участь Естонія, Бельгія, Болгарія, Фінляндія, Франція, Італія, Люксембург та Австрія.
Також Федеральна рада Швейцарії схвалила членство країни в Європейській організації з кібербезпеки (ECSO). ECSO, заснована у 2016 році як неприбуткова асоціація в Бельгії, є єдиною європейською міжгалузевою та незалежною організацією з кібербезпеки. Вона об’єднує близько 300 членів, серед яких великі компанії, малі та середні підприємства, стартапи, дослідницькі центри, університети, асоціації та державні установи країн ЄС, ЄАВТ та ЄЕЗ.
Членство в ECSO надасть швейцарським фахівцям доступ до інформації про актуальні технологічні рішення, нові розробки та мережі експертів. Швейцарія отримає можливість брати участь у робочих групах ECSO, що дозволить обмінюватися досвідом з експертами з ЄС.
Федеральні агентства Швейцарії матимуть доступ до рекомендацій та пріоритетів ECSO щодо дослідницьких програм ЄС, таких як Horizon Europe та Digital Europe. Швейцарія також зможе пропонувати власні пріоритети у сфері кібербезпеки та брати участь у формуванні технологічних документів, розроблених робочими групами ECSO.
Інший проєкт “Військова мобільність” спрямований на спрощення військових переміщень територією Європи шляхом стандартизації адміністративних процедур. У ньому беруть участь 25 країн-членів ЄС, а також Канада, Норвегія та США.
Участь Швейцарії у цих проектах ще має бути схвалена державами-учасницями та Радою Європейського Союзу. Умови співпраці будуть регулюватися необов’язковою адміністративною угодою, яка враховуватиме обмеження Швейцарії через її нейтральний статус.
Це рішення є частиною посилення співпраці у сфері безпеки між Швейцарією та ЄС, про що йшлося у кількох звітах Федеральної ради з 2021 по 2024 рік. У релізі підкреслюється, що з 2023 року Швейцарія та ЄС ведуть діалог високого рівня з питань безпеки та оборонної політики.