Національний банк розробив автоматизовану інформаційну систему “Реєстр рахунків нерезидентів”, використавши як платформу для реєстру блокчейн Hyperledger fabric. У жовтні там планують запустити блокчейн-реєстр з інформацією щодо рахунків нерезидентів.
Як зазначає регулятор, функціонування реєстру необхідне, щоб мінімізувати ризики нездійснення валютного нагляду уповноваженими установами за операціями у гривні, що здійснюються за участю нерезидентів.
Відповідно до закону про валюту, операція з переказу коштів у гривні за участю нерезидента вважається валютною операцією, тому вона і підлягає валютному нагляду. Уповноважена установа, що обслуговує платника, має чітко ідентифікувати, чи необхідно зараховувати гривневу операцію як валютну в разі, якщо її учасник — нерезидент.
У НБУ вважають, що існує ризик невиконання цією установою функцій агента валютного нагляду, якщо інформації про резидентність отримувача немає.
Тому там вирішили, що для інформаційної взаємодії установ щодо відкритих у цих установах рахунків нерезидентів у гривні буде використовуватися створений НБУ блокчейн-реєстр.
Нацбанк зобов’язав установи надавати до реєстру інформацію про всі відкриті в цих установах банківські чи платіжні рахунки, власниками яких є нерезиденти. Водночас установи можуть безоплатно отримувати з реєстру інформацію про належність рахунку в гривні власнику-нерезиденту.
Регулятор підкреслює, що інформація щодо рахунків нерезидентів зберігатиметься в реєстрі в зашифрованому за допомогою хеш-функції вигляді без можливості зчитування відомостей про рахунок клієнта. Установам буде доступна інформації про резидентську належність рахунків у гривні.
Запуск реєстру в повному обсязі очікується з 1 жовтня.
Також там зазначають, що запровадження блокчейн-реєстру сприятиме розширенню інструментарію для здійснення уповноваженими установами валютного нагляду за валютними операціями в гривні.
Восени 2021 року Нацбанк розмістив вакансію блокчейн-девелопера, серед вимог до якого зазначалися знання з блокчейну Hyperledger, на якому побудований нинішній блокчейн-реєстр рахунків нерезидентів.
Тоді очікувалося, що регулятор вивчатиме можливість випуску цифрових валют центробанків (CBDC).