Національний банк продовжує втілювати перший етап та працює над готовністю переходу до другого етапу Стратегії пом’якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування. Зміни, імовірно, стосуватимуться торгового фінансування, управління валютними ризиками та репатріації відсотків за “старими” боргами.
Як зазначає очільник регулятора Андрій Пишний, від початку реалізації першого етапу пройшло вже шість тижнів. Перехід до скасування фіксованого курсу та керованої гнучкості валютного курсу, за оцінкою Пишного, був здійснений “відповідально та професійно”.
“Зараз НБУ працює над тим, щоб бути готовим реалізувати наступну амбіцію – перейти до другого етапу валютної лібералізації й це те, що точно зробить життя бізнесу легшим”, – зазначає голова НБУ.
У липні регулятор оприлюднив публічну версію стратегії. У ній у загальних рисах описані пріоритети та принципи для здійснення кроків за наведеними напрямами. Документ передбачає, що цей процес відбуватиметься у три етапи.
На першому етапі зусилля НБУ спрямовуються на мінімізацію множинності обмінних курсів. Також регулятор планував поступово збільшувати можливості для проведення торгових операцій бізнесу та сприяння новим інвестиціям. Мова про можливість частково повертати “нові” борги кредиторам з-за кордону, а також кредити, забезпечені гарантією міжнародної фінансової організації, експортно-кредитного агентства тощо, можливість надати дозвіл на переказ отриманих іноземцями дивідендів в Україні за кордон. Водночас усі пом’якшення першого етапу стосуватимуться саме “нових” кредитів чи дивідендів, тобто отриманих незадовго до або після ухвалення відповідних рішень.
З 3 жовтня Нацбанк впровадив режим керованої гнучкості обмінного курсу. Офіційний курс, який раніше визначався НБУ, номінально перестав бути фіксованим, але ситуація на валютному ринку буде під ретельним контролем Нацбанку, який залишатиметься ключовим гравцем на ньому.
На другому етапі пом’якшення валютних обмежень НБУ планував зосередитися, по-перше, на лібералізації торгового фінансування. Йдеться про кредитування компаній, які продають товари за кордоном (експортерів) чи компаній, що купують товари за кордоном та далі продають їх в Україні (імпортерів).
Також регулятор як фокус на цьому етапі обрав управління валютними ризиками банків. Вони поступово отримають можливість купувати валюту для покриття можливих збитків за валютними активами в майбутньому.
Ще Нацбанк планував впровадити можливість репатріації відсотків за “старими” борговими зобов’язаннями та інвестиціями, тобто тими, які не охоплює перший етап пом’якшення обмежень. Натомість погашати чи переказувати основну суму кредиту або інвестиції можна буде лише на третьому етапі.
На третьому етапі НБУ поступово зменшить валютні обмеження до того рівня, який діяв до початку повномасштабної війни. Будуть дозволені виплати за всіма кредитами та інвестиціями, надано можливість населенню здійснювати більше операцій. Також поступово будуть дозволені операції з деривативами й передбачена можливість кредитування іноземців та здійснення інвестицій за кордон.
Водночас у регуляторі залишили за собою можливість змінювати послідовність кроків у межах зазначених етапів, якщо це буде потрібно для відновлення економіки й ефективнішої роботи валютного ринку та фінансової системи.