Національний банк оприлюднив публічну версію стратегії пом’якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування. У ній у загальних рисах описані пріоритети та принципи для здійснення кроків за наведеними напрямами.
Як зазначається на сайті регулятора, документ зі стратегією, яку правління схвалило ще 29 червня, доступний на їх сайті.
Там підкреслили, що провадження стратегії здійснюватиметься поступово, лише за формування стійких передумов та після належного аналізу потенційного впливу, а також ефективності попередніх кроків. На кожному етапі реалізації стратегії НБУ обіцяє забезпечувати достатню привабливість гривневих активів, тому такий підхід дає змогу мінімізувати ризики для стійкості валютного ринку, зниження інфляції та відновлення економіки.
Розроблення стратегії зумовлене необхідністю поступового пом’якшення обмежень, а в тривалій перспективі – повернення до традиційного формату інфляційного таргетування з плаваючим курсом.
Пом’якшення валютних обмежень та поступове підвищення курсової гнучкості в перспективі збільшить можливості адаптації економіки до змін зовнішніх та внутрішніх умов. Крім того, це відновить дієвість каналів монетарної трансмісії та посилить спроможність НБУ одночасно забезпечувати цінову і фінансову стабільність та стійке економічне зростання у тривалій перспективі.
У регуляторі підкреслюють, що впровадження стратегії визначатиметься не часовими межами, а формуванням відповідних макроекономічних передумов. Увага, зокрема, приділятиметься оцінці розвитку параметрів інфляції та її очікувань, рівня міжнародних резервів, стійкості валютного ринку, процентних ставок, параметрів фінансової стабільності тощо.
З огляду на винятково високу невизначеність, пов’язану з війною, стратегія передбачає, що інтенсифікація ризиків може бути причиною призупинення реалізації наступних кроків або скасування попередніх кроків для збереження макроекономічної та фінансової стабільності.
Сформовані належні передумови та позитивний результат проведеного аналізу вже дали змогу НБУ пом’якшити низку валютних обмежень у червні. Водночас передумови для реалізації наступних кроків зі стратегії ще формуються.
У червні регулятор розпочав пом’якшувати валютні обмеження, дозволивши резидентам транскордонні перекази для погашення боргів.
Також НБУ дозволив резидентам здійснювати перекази за кордон для обслуговування й повернення нових зовнішніх кредитів, кошти за якими надходитимуть з-за кордону після 20 червня 2023 року на рахунки позичальників в українських банках.
Регулятор створив низку умов для таких операцій, які дадуть змогу нівелювати ризики непродуктивного відпливу капіталу.
Європейська бізнес-асоціація привітала нещодавнє послаблення валютних обмежень та закликала регулятор продовжувати поступове зняття обмежень та врахувати всі пропозицій бізнес-спільноти вже найближчим часом.