Національний банк дозволив резидентам здійснювати перекази за кордон для обслуговування й повернення нових зовнішніх кредитів, кошти за якими надходитимуть з-за кордону після 20 червня 2023 року на рахунки позичальників в українських банках. Регулятор створив низку умов для таких операцій, які дадуть змогу нівелювати ризики непродуктивного відпливу капіталу.
Як зазначає НБУ, розрахунок за новими кредитами від нерезидентів став доступний з 21 червня. Наведені зміни внесені постановою правління НБУ від 20 червня 2023 року № 77 “Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18”.
Резиденти матимуть змогу здійснювати відповідні операції за одночасного дотримання низки умов:
- переказ коштів за кордон з метою виплати процентів (з урахуванням комісій, зборів та інших платежів з обслуговування зовнішніх кредитів чи позик) здійснюється з дотриманням максимальної процентної ставки у розмірі 12% річних;
- переказ коштів на виконання зобов’язань за кредитом чи позикою, які отримуються на строк не більше трьох років, здійснюється позичальником лише за рахунок власних коштів в іноземній валюті (у тому числі тих, що залучені від нерезидентів у формі кредитів чи позик);
- якщо строки отримання кредиту чи позики є довшими за три роки, то переказ коштів для повернення такого кредиту чи позики упродовж перших трьох років також здійснюється позичальником лише за рахунок власних коштів в іноземній валюті (у тому числі тих, що залучені від нерезидентів у формі кредитів чи позик). Водночас позичальник може купувати іноземну валюту для виплати процентів, комісій, зборів та штрафів, а починаючи з четвертого року – і для повернення кредиту чи позики;
- переказ коштів для дострокового повернення коштів за кредитами та позиками не дозволяється.
У регуляторі вважають, що вплив від такого пом’якшення на міжнародні резерви та на валютний ринок буде обмеженим. Натомість бізнес матиме змогу здійснювати нові залучення коштів із зовнішніх джерел, а також це сприятиме розширенню можливостей міжнародних партнерів спрямовувати фінансування на відновлення української економіки.
У травні стало відомо, що НБУ почав роботу над дорожньою картою послаблення валютних обмежень, введених з початку повномасштабного вторгнення. Валютна лібералізація відбуватиметься поступово та не прив’язуватиметься до конкретних дат.
Минулого тижня регулятор розпочав пом’якшувати валютні обмеження, дозволивши резидентам транскордонні перекази для погашення боргів.