Національний банк посилив вимоги до банків та небанківських обмінників, заборонивши їм не приймати в клієнтів старі чи зношені банкноти іноземної валюти. Регулятор відреагував на часті випадки, коли в українців відмовляються приймати старі чи зношені банкноти доларів.
Як зазначається на сайті НБУ, там скасували вимоги щодо частково пошкоджених банкнот, які містили опис зношених банкнот, або банкнот, які мали плями, потертості, штампи тощо. Як банки, так і небанківські обмінники зобов’язані приймати їх у клієнтів.
НБУ заборонив банкам та небанківським обмінникам відмовляти клієнтам в обміні іноземної валюти, справжність якої підтверджує спеціальне лічильне обладнання.
Водночас банки та небанківські обмінники все ще можуть відмовити у прийомі банкнот іноземної валюти, однак лише у разі, якщо такі банкноти є сильно пошкодженими (розірваними навпіл, обпаленими, зафарбованими, або такими, що мають суттєві друкарські дефекти тощо).
Такі банкноти банки можуть взяти у клієнтів в межах процедури інкасо, яка передбачає виплату відшкодування за пошкоджену банкноту, яке український банк може отримати від свого іноземного банка-кореспондента.
Також НБУ заборонив банкам та небанківським обмінникам встановлювати будь-які обмеження щодо року випуску чи номіналу банкнот іноземної валюти, яка є законним платіжним засобом на території відповідної держави. В разі порушення такі дії розцінюватимуться не лише як недотримання регуляторних вимог НБУ, але і як потенційна ознака шахрайської діяльності.
Також Національний банк посилив контроль за банками та небанківськими обмінниками, на яких скаржилися клієнти. У регуляторі наголошують, що застосовуватимуть максимальні заходи покарання до таких установ.
Для банків це може призвести до накладання штрафів у розмірі до 400 тисяч грн, НБУ планує збільшити цей розмір за суттєві порушення, а для небанківських обмінників — штраф у розмірі до 5% від власного капіталу установи.
У разі порушення прав споживача банком або небанківською фінансовою установою у НБУ радять споживачеві звернутися зі скаргою до керівництва такого банку чи небанківської фінансової установи. Якщо немає реакції з боку керівництва, слід звернутися до Національного банку за цим посиланням або в контакт-центрі регулятора.
Минулого тижня у НБУ назвали допустимою публічну комісію за зношеність валюти при обміні, але не відмову від старих купюр. Регулятор планував провести з уповноваженими установами зустріч, обговорити з учасниками ринку звернення громадян і проблемні питання та надати відповідні роз’яснення.
Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики виступив з критикою роботи Національного банку та правоохоронних органів щодо порушень з боку пунктів обміну валют та роботи нелегальних обмінників. Парламентар та очільник комітету Данило Гетманцев відзначив, що “роз’яснюючі” зустрічі НБУ з банками та обмінниками минулого тижня дали перші результати.