На шляху до перетворення в фінансовий суперап Revolut – відомий фінтех-стартап, що оцінюється в $33 млрд – зіштовхнувся з труднощами. Компанія подала заявку на отримання банківської ліцензії в Британії на початку 2022 року, проте це виявилось нелегкою задачею.
Додаток уже пропонує грошові перекази, оплату покупок, торгівлю акціями та деякі продукти страхування. Ліцензія ж дозволить відкривати поточні рахунки з овердрафтами та кредитами, що є базовими продуктами для будь-якого “дорослого” банку.
За словами джерел, що знайомі з питанням, британці мають деякі сумніви щодо Revolut, пов’язані з торгівлею криптовалютами та в цілому здатністю фінтех-стартапів боротися з відмиванням грошей та шахрайством. Ситуацію ускладнюють також пильність влади щодо будь-якого бізнесу, пов’язаного з Росією, на тлі війни РФ проти України та західних санкцій.
Revolut розвивався дуже швидко. Стартап був запущений у 2015 році та пропонував передоплачену картку і низькі комісії за обмін валют. Сьогодні компанія нараховує понад 18 млн клієнтів та оцінюється вище, ніж Barclays. Зазначимо, що Revolut також хоче отримати американську ліцензію, але джерела повідомляють, що американці навряд чи погодяться на це, доки не вирішиться ситуація в Британії. Глава Revolut у США пішов у відставку в грудні минулого року в тому числі через затримку з отриманням ліцензії.
Фінтех-стартап має ліцензію Європейського Союзу, проте ключовими ринками для нього є Велика Британія та США. Компанії ще потрібно значно нарощувати дохід – у 2020 році він склав $325 млн, а це дуже далеко від оцінки в $33 млрд.
Російський слід
Нік Сторонський, співзасновник Revolut, переїхав у Лондон у віці 20 років. Другий співзасновник проєкту – українець Влад Яценко. Обидва є сьогодні громадянами Великої Британії. З початку війни в Україні Сторонський і Яценко засудили російське вторгнення, також компанія запустила платіжні послуги для українських біженців в ЄС. Джерела повідомляють, що Revolut закриває російський офіс.
Проте на тлі війни та санкцій західні країни дуже обережні. Батько Сторонського, Микола Миронович Сторонський, є директором “Газпром промгаз”, підрозділу російського газового гіганта. Ці зв’язки були вперше досліджені в 2019 році після того, як Revolut отримав банківську ліцензію в Литві, а один із литовських депутатів звинуватив компанію у зв’язках з Кремлем. Однак тоді спеціальний комітет дійшов висновку, що Revolut не має політичних зв’язків із Росією. Очевидно те ж саме досліджується зараз в Британії.
Також фінтех-стартап підтримується DST Global, венчурною компанією, заснованою Юрієм Мілнером, найбагатшим росіянином Кремнієвої долини. Він теж дистанціювався від Москви і засудив війну проти України. У Revolut запевнили, що в жодному з фондів DST, які інвестували в компанію, російських грошей не було.
Особливості регулювання
Наразі Revolut працює на британському ринку як оператор електронних грошей. Це означає, що за його діяльністю здійснюється спрощений нагляд. Але безпосередньо кредитувати він не може, а депозити не захищені державною гарантією. Для отримання банківської ліцензії у Великій Британії стартап повинен показати, що володіє необхідними інструментами для дотримання вимог щодо боротьби з шахрайством. Великі банки витрачають мільярди на моніторинг транзакцій і клієнтів.
Високі стандарти для отримання банківської ліцензії у Великій Британії підтверджує і співзасновник Starling Bank Марк Хіпперсон. За його словами, компанії повинні ретельно дотримуватись процедур Know Your Customer (KYC, “знай свого клієнта”). При цьому Revolut раніше був оштрафований Центральним банком Литви за недоліки в зборі інформації про клієнтів.
Крім того, занепокоєння британського регулятора викликає крипто-трейдерський продукт Revolut з точки зору моніторингу транзакцій, хоча сервіс доступний британським клієнтам компанії. При цьому британська влада заявляє про плани зробити Лондон крипто-центром та центром інновацій у цілому.
Revolut буде боротись за банківську ліцензію у Великій Британії, адже це частина стратегії компанії по перетворенню в фінансовий суперап. Проте чи будуть втілені в життя ці амбітні плани – покаже час.
За матеріалами Bloomberg