Правління Національного банку, враховуючи послаблення фактичного та очікуваного цінового тиску, а також зниження ризиків для надходження міжнародної фінансової підтримки, ухвалило рішення знизити облікову ставку з 14,5% до 13,5% із 26 квітня. Регулятор продовжує цикл пом’якшення процентної політики.
Як зазначається у релізі Нацбанку, враховуючи баланс ризиків, а також сприятливі макрофінансові тенденції, зокрема кращу інфляційну динаміку, керівництво НБУ вирішило знизити облікову ставку на 1 в. п.. Очікується, що це зниження дасть змогу підтримати розвиток кредитування та відновлення економіки без додаткових ризиків для цінової та фінансової стабільності.
Попередні кроки з пом’якшення процентної політики та зміни в операційному дизайні монетарної політики поступово знижували номінальну дохідність за гривневими депозитами та ОВДП. Водночас ці інструменти зберігали привабливість, а попит на них зберігається, ураховуючи загальне поліпшення інфляційних очікувань.
У регуляторі вважають, що помірне зниження облікової ставки не має зашкодити збереженню інтересу до гривневих активів, адже вони й надалі забезпечуватимуть захист заощаджень від інфляційного знецінення.
Разом зі зниженням облікової ставки також на 1 в.п. зменшуються розміри ставок за депозитними сертифікатами овернайт і тримісячними депозитними сертифікатами – до 13,5% та 16,5% відповідно. Крім того, НБУ суттєвіше знижує ставки за кредитами рефінансування – на 2 в. п. до 17,5%. В умовах циклу пом’якшення процентної політики зменшується доцільність зберігати суттєву різницю між ставкою за кредитами рефінансування та обліковою ставкою.
Також, ураховуючи достатньо комфортний рівень міжнародних резервів, контрольовану ситуацію на валютному ринку та очікування щодо подальшого надходження міжнародної допомоги, НБУ готує низку кроків з валютної лібералізації в найближчі тижні. Вони узгоджуватимуться зі Стратегією пом’якшення валютних обмежень, переходу до більшої гнучкості обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування. Ці кроки вже враховані в оновленому макроекономічному прогнозі, який передбачає збереження міжнародних резервів цього і наступного року на рівні, близькому до поточного.
Базовий сценарій прогнозу НБУ передбачає зниження облікової ставки до 13% у поточному році. Водночас НБУ залишає за собою можливість адаптувати монетарну політику в разі істотних змін у балансі ризиків.
Підсумки дискусії членів комітету з монетарної політики, яка передувала ухваленню цього рішення, буде оприлюднено 6 травня. Наступне засідання правління Нацбанку з питань монетарної політики відбудеться 13 червня відповідно до затвердженого та оприлюдненого графіка.