На фоні чергового зростання напруження на українсько-російському кордоні все частіше лунають заяви про те, що у разі чергового вторгнення російських військ на територію України до Росії будуть застосовані безпрецедентні санкції, в тому числі відключення її банків від системи SWIFT. Чим же загалом загрожують такі обмеження для економіки сучасної країни?
Абревіатура SWIFT розшифровується як Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications — Товариство всесвітніх міжбанківських фінансових телекомунікацій. У 1973 році засновниками SWIFT стали 248 банків з 19 країн. На сьогодні ж членами SWIFT є більше 11 тис. фінансових установ (в тому числі близько тисячі корпорацій) з 200 країн світу. Штаб-квартира організації знаходиться в столиці Бельгії Брюсселі.
Система SWIFT представляє собою міжнародну корпоративну мережу, до якої підключені банки та інші фінансові установи. Вона називається SWIFTNet і працює за тим же принципом, що й інтернет. Тільки користуються нею не звичайні люди, а банки та фінансові організації. Їх взаємодія відбувається шляхом пересилання повідомлень зі стандартизованою структурою. Ці повідомлення містять інформацію про грошові перекази між банками, різноманітні платежі, операції з цінними паперами тощо. Фактично, це універсальна система міжбанківської комунікації на планеті, що суттєво спрощує проведення транскордонних платежів. Щодня вона обробляє близько 30 млн повідомлень, обсяг коштів, що переказується за її допомогою складає $5-6 трлн щорічно.
За всю історію існування організації від системи відключали банки лише двох країн — Північної Кореї та Ірану. Враховуючи маргінальність і ізольованість цих країн (особливо Північної Кореї), важко сказати, чи сильно вплинув цей крок на стан їх економік. Але кращим він точно не став. На відміну від цих країн, Росія у світову фінансову систему інтегрована доволі сильно. Вона, наприклад, входить у топ-5 країн за обсягами транзакцій у SWIFT. Тож відключення її банків від цієї системи може стати болючим ударом для місцевої економіки.
Тож для різних країн наслідки відключення від SWIFT можуть бути різними. Тут все залежить від об’ємів використання системи, кількості міжнародних платежів, які здійснює країна тощо. Важливо також розуміти, що багато чого залежить від кількості і типу банків, що потраплять під санкції. Якщо мова йде лише про державні банки, наслідки будуть одними, а якщо обмеження стосуватимуться ще й комерційних, то зовсім іншими.
В будь-якому випадку відключення сучасної розвиненої країни від SWIFT загрожує її економіці великими потрясіннями і обвалом національної валюти. Як мінімум до того часу, поки держава не інтегрує та не налагодить роботу альтернативної системи комунікації з закордонними банками та компаніями. Постраждає не тільки економіка загалом, а й прості громадяни, що відправляють чи отримують закордонні перекази. Наприклад, щоб отримати міжнародний переказ в Ірані треба використовувати банки третіх країн (наприклад, ОАЕ, Іраку чи Туреччини). Все це суттєво збільшує витрати на обслуговування платежу і час, за який він здійснюється.
Також це сильно вдарить по імпортерам та експортерам, адже вони не зможуть розраховуватися за поставки товарів чи отримувати гроші за них. В перспективі це суттєво знизить асортимент імпортних товарів на полицях магазинів, створить проблеми для промисловості, що використовує закордонні інструменти та комплектуючі, знизить прибутки експортерів (а з ними і дохід працівників) тощо.
При цьому треба розуміти, що відключення країни від SWIFT є хоч і болючим, але не смертельним для її економіки. Подібні санкції не передбачають заборону на здійснення міжнародних грошових переказів, лише суттєво ускладнюють цю процедуру. Але разом з іншими санкціями, в тому числі адресними обмеженнями проти державних банків та фінансових установ, такі дії у короткостроковій перспективі дійсно будуть дуже болючими і відчутними для економіки більшості країн.