Восени 2021 року Національний банк презентував проєкт концепції побудови в Україні системи миттєвих платежів та закликав експертів та учасників фінансового ринку до обговорення. Чи потрібен українцям ще один інструмент здійснення платежів та переказів? Спробуємо розібратися.
Переваги для користувачів
Ми живемо у світі миттєвих повідомлень, але для здійснення електронного платежу може знадобитися не один день. Головною метою створення системи миттєвих платежів (instant payments) є надання можливості українським користувачам здійснювати швидкі й дешеві перекази та платежі з рахунку на рахунок за допомогою зручних, сучасних та інноваційних каналів доступу та методів ініціювання платіжних операцій.
“Створення системи миттєвих платежів в Україні сприятиме розвитку платіжної інфраструктури, посиленню конкуренції на платіжному ринку, зростанню рівня фінансової інклюзії та безготівкових розрахунків. Крім того, вона дасть можливість задовільнити очікування учасників фінансового ринку та користувачів щодо зменшення вартості безготівкових розрахунків”, – зазначає директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Національного банку Андрій Поддєрьогін.
Особливості системи миттєвих платежів
Основні характеристики системи миттєвих платежів:
- працює 24 години на добу та 365 днів на рік;
- рух коштів відбувається безпосередньо між рахунками користувачів;
- отримувач отримує миттєвий доступ до коштів для використання;
- можна ініціювати операцію прямо зі смартфона;
- можна використовувати QR-код для зручного отримання реквізитів платежу;
- використання механізму запиту на проведення платежу (request to pay).
У сфері електронної комерції миттєві платежі усувають ризик для онлайн-продавців неотримання грошей, оскільки продаж товарів і послуг можна легко синхронізувати з оплатою. В процесі розрахунків між бізнесом миттєві платежі покращують грошовий потік, полегшують управління коштами, зменшують прострочення платежів та прискорюють оплату рахунків-фактур.
З досвіду країн ЄС також варто зазначити, що миттєві платежі можуть бути інструментом підвищення фінансової інклюзії. Можливість надсилати та отримувати миттєві платежі з мобільного телефону може стати стимулом для людей або вперше отримати доступ до фінансових послуг, або частіше ними користуватися.
Коли українці зможуть скористатися миттєвими платежами
Восени 2021 року Національний банк України приймав зауваження та пропозиції до проєкту концепції впровадження системи миттєвих платежів. Далі регулятор повинен визначитись з оптимальною моделлю системи та офіційно представити її. Впровадження миттєвих платежів має стати одним з індикаторів досягнення розвитку відкритої архітектури фінансового ринку, що передбачено стратегічним напрямом “Інноваційний розвиток”, визначеним Стратегією розвитку фінансового сектору України до 2025 року.