Безконтактні платежі за допомогою картки чи телефону давно стали корисною звичкою українців, а пандемія остаточно закріпила її. Адже розраховуватись в одне піднесення картки, смартфона чи годинника з NFC до терміналу – швидко, зручно та безпечно. Чи справді це так? Які міфи існують щодо надійності безконтактних платежів? Та які ліміти діють на такі розрахунки? Розбираємось у статті.
Безконтактними називаються платежі за допомогою картки чи гаджету, під час яких не відбувається контакту між інструментом оплати і терміналом. Тобто все, що потрібно зробити – це піднести достатньо близько до терміналу картку, телефон, годинник чи браслет. Готово, ваша покупка оплачена.
Основні переваги безконтактних платежів:
- Зручність.
Безготівкові платежі – це однозначно про зручність. А оплата в одне піднесення картки чи телефону до терміналу – зручніше вдвічі. Не потрібно шукати банкноти та монети, чекати здачу. А смартфон, який все частіше слугує українцям платіжним інструментом, завжди під рукою, навіть якщо гаманець з готівкою та картками залишився вдома.
- Швидкість.
Безконтактні платежі до 10 разів швидші, ніж інші види розрахунків. Хто хоч раз спробував таким чином розрахуватися за покупки, приємно вражений миттєвістю оплати. Крім того, при розрахунках до визначених сум не потрібно вводити ПІН-код. В Україні для карток Mastercard встановлено ліміт 500 гривень, для карток Visa – 1500 гривень. При розрахунках за допомогою смартфона можуть діяти інші налаштування, та й сучасні гаджети з підтримкою біометричної авторизації дозволяють за лічені секунди підтвердити операції на будь-яку суму.
- Безпека.
Однією з ключових переваг є те, що безконтактну картку чи телефон не потрібно передавати в руки стороннім особам. Ви контролюєте процес оплати, тому заволодіння шахраями вашою конфіденційною фінансовою інформацією неможливе.
Крім того, під час кожної оплати інформація про платіж захищена унікальним динамічним кодом, який вдруге використати неможливо.
ТОП-5 міфів про безконтактну оплату
Незважаючи на зростання популярності безконтактних платежів, все ще існують міфи, пов’язані переважно з безпекою таких розрахунків.
Міф 1. Шахрай може зняти гроші з безконтактної картки, наблизившись непомітно з терміналом, наприклад, у метро.
Для ініціювання безконтактної оплати відстань між карткою і терміналом повинна бути до 4 см. Щоб створити такі умови, хтось має впритул наблизитись до вас, знати, де ви тримаєте картку, також між карткою та терміналом не повинно бути жодних перешкод. Крім того, щоб зареєструвати термінал для прийому безготівкових оплат, потрібно надати банку документи та підписати договір з обслуговування.
Міф 2. Якщо хтось поцупить смартфон жертви, то зможе без перешкод витрачати гроші з рахунку.
Сучасні смартфони захищені паролями та біометрією. Навіть якщо шахраю дістанеться ваш смартфон, будь-яку оплату йому необхідно буде підтвердити за допомогою пароля або відбитка пальця/зчитування обличчя. Очевидно, це неможливо. Головне – не відключайте опцію біометричної ідентифікації і підтримку паролю на своєму смартфоні.
Міф 3. Гроші можуть списатися двічі при проведенні безконтактної оплати.
Насправді відразу після оплати термінал блокується, тому випадково здійснити дві оплати підряд неможливо. Перед наступним платежем касир повинен ініціювати нову операцію.
Міф 4. Шахрай може перехопити дані картки під час здійснення безконтактної оплати.
Як зазначалося вище, для оплати ви нікому не передаєте картку чи телефон, тобто повністю контролюєте процес оплати. Безконтактна оплата використовує технологію створення одноразового унікального коду (токена) для кожної окремої операції. Саме цей код, а не дані про картку, передаються терміналу.
Міф 5. За допомогою безконтактної картки чи телефону не можна платити за кордоном.
Це неправда, здійснювати платежі за допомогою безконтактної картки або гаджета за кордоном можна. Тільки необхідно враховувати, що в різних країнах діють різні ліміти на такі платежі. Наприклад, у Великобританії – 100 фунтів стерлінгів (майже 4 тисячі гривень), у Франції та ще ряді європейських країн – 50 євро (трохи більше 1,5 тисячі гривень), у США – 100 доларів. При оплаті вище цих сум необхідно ввести ПІН-код.
В Україні вже більше 90% торговельних терміналів – безконтактні. А враховуючи, що contactless платежі швидкі та зручні, українці все частіше використовують саме такий спосіб оплати покупок.