Національний банк України минулого тижня ухвалив пакет важливих послаблень валютних обмежень, запроваджуючи новий підхід – стимулюючу валютну лібералізацію. За словами голови НБУ Андрія Пишного, ці зміни довгоочікувані для бізнесу та сприятимуть розвитку експортного потенціалу України, пише Укрінформ.
Відтепер компанії зможуть проводити окремі операції понад встановлені ліміти, але лише в межах так званого “інвестиційного ліміту”. Цей ліміт дорівнює обсягу іноземних інвестицій у валюті, які підприємства залучать у свій статутний капітал з-за кордону після 12 травня 2025 року. Чим більше інвестицій залучить компанія, тим більше можливостей для операцій вона отримає.
Зміни дозволять бізнесу здійснювати критично важливі операції: оплату за імпорт товарів, які надійшли до 23 лютого 2021 року, та розрахунки за зовнішніми кредитами, одержаними до 20 червня 2023 року. За словами Пишного, потреба у таких операціях надзвичайно велика – заборгованість підприємств за “старими” зовнішніми кредитами на 1 квітня становила майже $14 млрд основної суми та понад $7 млрд відсотків, а потреби в оплаті за “старий” імпорт минулого року складали $3,2 млрд.
Голова Нацбанку запевняє, що нові правила не створять тиску на валютний ринок, оскільки операції здійснюватимуться виключно в межах залученої з-за кордону валюти. НБУ продовжить згладжувати будь-які значні коливання на ринку, а міжнародні резерви не постраждають. За його словами, ця концепція стимулюючої валютної лібералізації є відповіддю на поточні виклики і реалізацією принципу win-win.