Національний банк України з 10 травня 2025 року розпочинає реалізацію заохочувальної валютної лібералізації, спрямованої на залучення додаткового капіталу в економіку. Згідно з рішенням регулятора, українські підприємства отримають можливість здійснювати окремі валютні операції понад встановлені обмеження в межах інвестиційного ліміту.
Як наголосили у пресслужбі регулятора, зміни не матимуть негативного впливу на валютний ринок України, адже операції здійснюватимуться у межах обсягу залучених з-за кордону коштів у валюті. Серед операцій, які можна буде проводити в межах інвестиційного ліміту:
- розрахунки за імпорт товарів, поставлених до 23 лютого 2021 року;
- повернення передоплати нерезидентам за товари, що була сплачена до початку повномасштабного вторгнення;
- виконання зобов’язань за “старими” зовнішніми кредитами;
- фінансування власних закордонних підрозділів.
За даними НБУ, заборгованість українського бізнесу за зовнішніми негарантованими кредитами становить майже $14 млрд за основною сумою та понад $7 млрд за відсотками.
Окрім цього, НБУ запроваджує низку інших пом’якшень. Зокрема:
- розширюються можливості фінансування закордонних представництв українських компаній;
- бізнес може здійснювати платежі, пов’язані із судовими процедурами щодо невиконання нерезидентами умов за імпортними та експортними контрактами;
- збільшуються ліміти на розрахунки корпоративними картками за кордоном;
- дозволяються окремі валютні операції на умовах “форвард”;
- забезпечується можливість оплати консульських зборів на рахунки дипломатичних представництв та консульських установ України за кордоном;
- запроваджується спрощений порядок відкриття будь-яких рахунків для військовослужбовців, а не лише поточних рахунків для отримання грошового забезпечення.
Для фінансування закордонних представництв українських компаній встановлено річний ліміт на рівні €1 млн. Юридичні особи отримають можливість купувати валюту для оплати судових зборів при вирішенні спорів з нерезидентами. Також збільшено ліміти на розрахунки корпоративними картками за кордоном: для зняття готівки – до 17 500 грн, для розрахунків за товари та послуги – до 150 000 грн.
Водночас регулятор запроваджує додаткові заходи для запобігання непродуктивному відпливу капіталу. Банкам заборонено завершувати валютний нагляд за імпортними операціями у разі повернення нерезидентом коштів у гривні з лоро-рахунків банків-нерезидентів. Також НБУ поширив щомісячний ліміт у розмірі 500 тис. грн на розрахунки за кордоном платіжними картками за низкою послуг, включно з рекламними, юридичними, консалтинговими та бухгалтерськими.
Нагадаємо – на початку квітня НБУ прийняв рішення не продовжувати дію регуляторних обмежень у розмірі 150 000 грн на місяць для вихідних переказів (також відомих як P2P, C2C) за всіма рахунками клієнтів – фізичних осіб, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб.