Європейський Союз вніс зміни до критеріїв виключення російських олігархів із санкційних списків. Рішення Ради ЄС стало відповіддю на численні спроби підсанкційних осіб оскаржити обмеження через Суд ЄС.
Про це пише Економічна правда, посилаючись на The Moscow Times. Відтепер ЄС не вважатиме автоматично достовірними заяви олігархів про продаж активів після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року. Для виключення зі списків санкцій бізнесмени повинні надати “достатні, своєчасні та надійні” докази того, що вони більше не відповідають критеріям для санкцій.
Важливою новацією є положення, що без переконливих доказів справжності угод з передачі активів, санкції можуть бути поширені й на третіх осіб, які брали участь у таких операціях. Рада ЄС наголошує, що російська влада обмежує доступ до офіційних баз даних і може навмисно вносити неправдиву інформацію до державних реєстрів.
Юрист московського адвокатського бюро NSP Гліб Бойко пояснив, що тепер покупці активів у підсанкційних бізнесменів ризикують самі потрапити під обмеження, якщо не доведуть реальність угоди та відсутність зв’язків з колишніми власниками. За словами засновника бельгійської консалтингової компанії YS Advisors Юрія Шумілова, цими змінами ЄС фактично усуває прогалини у своїй правовій позиції, які раніше дозволяли олігархам рф вигравати справи в європейських судах.
Серед найвідоміших російських бізнесменів, які намагаються оскаржити санкції, залишаються співзасновники “Альфа-груп” Михайло Фрідман і Петро Авен. У документі ЄС підкреслюється, що між російською державою та провідними бізнесменами зберігаються “відносини взаємної вигоди та підтримки”. Намагаючись скасувати накладені санкції, Фрідман і Авен продали свої частки в найбільшому приватному банку країни-терористки та його страховій компанії “Альфа-банк”.