Засновники необанк-проєкту monobank, що працює на банківській ліцензії “Універсал Банку”, прийняли рішення до кінця 2023 року закрити свій необанк-проєкт у Сполученому Королівстві. Британський аналог monobank під назвою Koto компанія розвивала з 2018 року.
Як зазначив співзасновник monobank Михайло Рогальський в інтервʼю DOU, проєкт запустився навесні 2021 року, але через пів року їм стало зрозуміло, що “продукт змодельовано неправильно”.
“Британія виглядала логічним місцем, бо мова більш-менш зрозуміла, не так далеко від України, один з небагатьох ринків Європи, де є кредитні картки… у тому вигляді, як ми до них звикли. І плюс, це дуже привабливий ринок з точки зору майбутньої експансії”, – пояснив Рогальський.
Але спочатку у компанії виникли проблеми з отриманням ліцензій – замість шести місяців знадобилося два роки, а після запуску почалася пандемія коронавірусу, і ринок кредитування практично зник. Повернутися до нормальної роботи вдалося тільки навесні 2021 року.
“Ми пропрацювали десь пів року і зрозуміли, що помилились з моделлю продукту. Ми пів року плакали, кололись, але продовжували їсти кактус, і вирішили: досить, зробимо кредитну картку”, – сказав він.
Тоді проєкт перейменували у The Credit Thing через претензії компанії Koyo Loans до назви Koto. За його словами, тоді справи покращилися. У порівнянні з Koto конверсії зросли втричі, вартість залучення впала утричі. Але потім сталося 24 лютого 2022 року.
Компанії не вдалося підняти новий раунд інвестицій, а у країні почалася криза, і до осені 2022 року зростання The Credit Thing зупинилося. Там вирішили не одразу закривати компанію, а спробувати знайти партнерів, проте після старту в Польщі прийняли рішення про закриття британського проєкту.
Рогальський також розповів, що проєкт намагалися перевести на B2B-модель, але невдало. Наразі The Credit Thing перебуває в процесі ліквідації, із січня його картки стануть неактивними.
“В процесі. До кінця грудня працюють картки й з наступного року не будуть”, – розказав Рогальський.
Проєкт Koto у Сполученому Королівстві було запущено на початку 2020 року. Серед співзасновників Koto – колишній міністр і співзасновник monobank Дмитро Дубілет, а також нинішні власники українського monobank Олег Гороховський та Михайло Рогальський.