Регламент ЄС щодо штучного інтелекту, відомий як AI Act, офіційно набув чинності з 1 серпня, що накладає значні зміни на найбільші американські технологічні компанії. Цей закон запроваджує ризик-орієнтований підхід до регулювання ШІ, який стосується як технологічних, так і нетехнологічних компаній.
Як зазначає CNBC, ці правила суттєво вплинуть на американських технологічних гігантів, зокрема Microsoft, Google, Amazon, Apple та Meta. Дія закону поширюється за межі ЄС, впливаючи на будь-яку організацію, що здійснює діяльність або має вплив на території ЄС.
Компанія Meta вже обмежила доступ до своєї моделі штучного інтелекту в Європі, хоча цей крок не був пов’язаний саме з Законом про штучний інтелект, а скоріше з невизначеністю щодо дотримання Загального регламенту ЄС про захист даних (GDPR).
Моделі генеративного ШІ, такі як ChatGPT від OpenAI та Gemini від Google, були віднесені до категорії ШІ загального призначення. Ці моделі повинні відповідати законам ЄС про авторське право, вимогам прозорості та заходам кібербезпеки. Однак моделі генеративного ШІ з відкритим вихідним кодом можуть претендувати на певні винятки, якщо вони відповідають певним критеріям, пов’язаним з публічним доступом і модифікацією.
Штрафи за недотримання закону можуть становити від €7,5 млн або 1,5% світового річного доходу, залежно від того, яка сума більша, до €35 млн або 7% світового річного доходу. Ці штрафи перевищують штрафи за порушення GDPR.
Нагляд за дотриманням законодавства у сфері штучного інтелекту здійснюватиме новостворений Європейський офіс з питань штучного інтелекту. Хоча закон вже набув чинності, більшість його положень не будуть застосовуватися до 2026 року. Системи ШІ загального призначення зіткнуться з обмеженнями через 12 місяців після набуття чинності закону, а комерційно доступні генеруючі системи ШІ матимуть 36-місячний перехідний період для того, щоб відповідати новим правилам.