Європейський парламент підтримав регламент щодо цифрової ідентифікації. Тепер відповідну постанову повинна схвалити Рада міністрів. Ця законодавча база спрямована на внесення змін до існуючого положення про електронну ідентифікацію та довірчі послуги.
У статті розглянемо стисло, які ж ключові зміни вносить постанова.
Що таке Європейський цифровий гаманець?
Основне нововведення – запровадження Європейського цифрового гаманця (European Digital Identity Wallet, або EUDI). EUDI має створити фреймворк для загальновизнаних систем цифрової ідентифікації, що надаються державними і приватними постачальниками послуг у країнах Європейського Союзу. Тобто, цифрові версії ID-картки, паспорта, водійського посвідчення, інші важливі документи, а також кредитні картки – все це зберігатиметься в одному місці на мобільному пристрої користувача і буде доступне в усіх країнах-членах ЄС. Україна, хоч і наразі не є членом ЄС, активно бере участь у розробці європейського цифрового гаманця, але про це детальніше нижче.
Як зазначають офіційні особи ЄС, зміни в законодавстві спрямовані на підвищення ефективності електронної ідентифікації, підвищення конфіденційності та зручності клієнтів і, зрештою, заміну численних національних рішень єдиним правовим стандартом для безпечних, зручних і безкоштовних систем цифрової ідентифікації в усьому Європейському Союзі.
Європейський цифровий гаманець дозволить користувачам:
- зберігати електронні документи, керувати ними та підтверджувати ідентифікаційні дані особи. Останні включають будь-яку інформацію, яка може бути використана для встановлення особи, наприклад ім’я чи адреса. Використовувати для ідентифікації користувачів можна будь-який документ, що зберігається в електронному гаманці (наприклад, водійське посвідчення). Європейський цифровий гаманець можна використовувати для автентифікації під час взаємодії з державними чи приватними постачальниками послуг;
- підписувати за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП) або скріплювати кваліфікованою електронною печаткою. Цього можна досягти декількома способами, зокрема зробити гаманець EUDI сертифікованим як кваліфікований пристрій для створення підпису/печатки або дозволити співпрацю між гаманцем та іншими кваліфікованими пристроями для створення КЕП.
Положення також вимагає впровадження кількох додаткових функцій у гаманці EUDI, зокрема підтримку як онлайн, так і офлайн режимів автентифікації, взаємодію між різними гаманцями для обміну даними та автентифікації між користувачами, зручну інформаційну панель, до якої можна отримати доступ через інтерфейс гаманця EUDI. Ця інформаційна панель дозволить користувачам відстежувати всі транзакції, здійснені через гаманець, і бачити операції з обміну особистими даними.
Хто надаватиме послуги гаманця?
Європейський цифровий гаманець може бути автентифікований лише державним органом, що забезпечує високий рівень впевненості у встановленні особи людини. Отже, гаманці EUDI можна запровадити трьома способами:
- безпосередньо державою-членом ЄС;
- за мандатом, виданим державою-членом ЄС;
- незалежно недержавною організацією, визнаною державою-членом ЄС.
Важливо зазначити, що єдиного централізованого гаманця EUDI не буде. Згідно із запропонованим законодавством, кожна держава-член консорціуму запропонує власну схвалену версію, що призведе до появи різних продуктів — усі будуть однаково дійсними в ЄС. Видача, використання та відкликання гаманців EUDI буде безкоштовним для всіх громадян блоку.
Потенційне використання гаманця EUDI
Оскільки використання European Digital Identity Wallet не буде обов’язковим, людям не будуть відмовляти або перешкоджати в доступі до державних чи приватних послуг лише тому, що вони ним не користуються. Проте, згідно із запропонованим положенням, державні та приватні суб’єкти зобов’язані визнавати гаманці EUDI:
- Державний сектор: держави-члени ЄС, які вимагають електронну ідентифікацію для доступу до публічних онлайн-сервісів, також повинні приймати гаманці EUDI.
- Приватний сектор: приватні постачальники послуг (за винятком малих і мікропідприємств) будуть зобов’язані приймати гаманці EUDI для автентифікації користувачів після того, як положення набуде чинності.
Ось декілька прикладів використання EUDI:
- Ідентифікація та автентифікація для доступу до онлайн-сервісів, як державних (наприклад, подача заявки на отримання паспорта), так і приватних (наприклад, відкриття банківського рахунку).
- Водійські посвідчення у мобільному.
- Легкий доступ до даних про стан здоров’я, включаючи електронні рецепти.
- Документи, що підтверджують освіту (дипломи, сертифікати).
- Цифрові фінанси, включаючи роздрібні платежі.
- Зберігання цифрових облікових даних для подорожей.
Ці області застосування вже тестуються в реальних сценаріях. Держави-учасниці консорціуму повинні представити свої національні гаманці протягом двох років, а тестування прототипів має завершитися до квітня 2025 року.
Україна та Європейський цифровий гаманець
Як повідомили в Мінцифри, Україна – єдина країна в складі консорціуму, яка наразі не є членом ЄС. Команда Мінцифри бере участь у пілотному проєкті, в рамках якого тестуватиметься транскордонна взаємодія Дії.
Після запуску пілоту в ЄС українці зможуть використовувати там Дію, а європейці — свої цифрові гаманці в Україні. Із цифровим гаманцем можна буде онлайн зручно й безпечно відкривати банківський рахунок, мати постійний доступ до водійських посвідчень у телефоні, користуватися електронним підписом та отримувати електронні медичні рецепти.
Єврокомісія до кінця першого кварталу цього року має опублікувати уніфіковані вимоги для гаманців EUDI. Як зазначають у відомстві, Дія реалізувала більшість функцій EUDI задовго до презентації пропозиції Єврокомісії. Наступне завдання — досягти визнання в ЄС.
За матеріалами Medium