Геополітична напруженість, слабке зростання та постійна інфляція створюють загрози для європейських фінансових ринків. Європейський центральний банк підкреслює триваючий секторальний ризик в останньому огляді фінансової стабільності.
Як зазначає FinTech Futures, огляд ЄЦБ показує, як “негативні сюрпризи”, інспіровані поточним макрофінансовим середовищем, чинять значний тиск на ринки житлової та комерційної нерухомості в єврозоні. В першу чергу це проявляється у вигляді зростання вартості обслуговування боргу.
Що стосується житлової нерухомості, то зростання цін на іпотечні кредити сильно вдарило по доступності та попиту, тоді як комерційна нерухомість також постраждала від відсутності апетиту до офісних і торгових площ внаслідок пандемії.
Враховуючи темпи продовження термінів погашення кредитів за часів низьких відсоткових ставок, ЄЦБ визнає, що “повний вплив на економічну активність ще не проявився”, і що наслідки, спричинені проблемами, які зараз відчуваються у сфері нерухомості, незабаром досягнуть порогів як фінансового, так і нефінансового секторів, якщо ще не досягли їх. В огляді зазначається, що інвестиційні фонди та інші небанківські фінансові установи залишаються “дуже чутливими” до турбулентного середовища, особливо вразливими до ризиків ліквідності, кредитних ризиків та левериджу.
Не менш сумнівною є картина і для банків. Оскільки вартість вищих відсоткових ставок поступово перекладається на вкладників, а структура їхнього фінансування зміщується від депозитів “овернайт” до дорожчих строкових депозитів або облігацій, автори огляду припускають, що витрати банків на фінансування також неминуче зростатимуть.
Крім того, зростання витрат на обслуговування боргу в поєднанні зі слабким макроекономічним середовищем змушує авторів огляду прогнозувати погіршення якості банківських активів, а також “суттєве падіння” обсягів кредитування.
“Слабкі економічні перспективи разом з наслідками високої інфляції ускладнюють здатність людей, компаній та урядів обслуговувати свої борги”, — коментує Луїс де Гіндос, віцепрезидент ЄЦБ. — Вкрай важливо зберігати пильність, оскільки економіка переходить до середовища вищих процентних ставок у поєднанні зі зростаючою невизначеністю та геополітичною напруженістю”.
В огляді стверджується, що необхідність до пильної уваги набуває форми підвищених вимог до буферного капіталу, які були запроваджені макропруденційними органами протягом останніх місяців. В огляді ЄЦБ радить банкам підтримувати ці буфери в тандемі з існуючими заходами, орієнтованими на позичальників, і підкреслює, що Базель III, який сприяє зниженню ризиків у всьому секторі, має бути “сумлінно впроваджений”.
В огляді також розглядається стан справ у небанківському фінансовому секторі, для якого рекомендується “комплексна і рішуча політична реакція”.