Fintech Insider
    Вхід
    Вийти

    Підписка на новини

    Отримуйте свіжі новини першими

    Останні публікації

    Ізраїльські хакери вкрали $81 млн з іранської біржі Nobitex

    19 Червня 2025

    Китай планує розширити використання цифрового юаня на весь світ

    19 Червня 2025

    Техногіганти прагнуть не вводити регулювання ШІ в Штатах протягом 10 років

    19 Червня 2025
    Facebook Twitter Instagram
    Fintech Insider
    Надіслати статтю Вхід
    • Фінанси
    • Цифрові активи
    • Технології
    • Стартапи
    • Easy FinTech
    • Можливості
      • Анонси
      • Рекомендації
      • Вакансії
    Fintech Insider
    Головна»Вибір редакції»Як розвивається фінтех у Болгарії: інтерв’ю з Георгі Пеневим, директором Bulgarian Fintech Association

    Як розвивається фінтех у Болгарії: інтерв’ю з Георгі Пеневим, директором Bulgarian Fintech Association

    30 Травня 2022
    Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp VKontakte Email Telegram
    Поділитись
    Facebook Twitter LinkedIn Email Telegram WhatsApp

    Болгарія потрапила до списку країн, куди активно переїжджали IT-компанії з України на початку війни. Ми зацікавилися, як розвивається у цій балканській країні фінтех, та розпитали про це у Георгі Пенева, директора Болгарської Фінтех Асоціації (BFA). Заснована в 2017 році, BFA є неурядовою організацією, яка має на меті об’єднати всі FinTech компанії в Болгарії та представляти інтереси своїх учасників перед регуляторами, інвесторами, фінансовими установами, іноземними асоціаціями і партнерами.

    • Георгі, яке місце займає болгарський фінтех в європейській екосистемі?

    Болгарія посіла 39-е місце в Глобальному рейтингу фінансових технологій (GFR) за 2021 рік і 1-е місце в Південно-Східній Європі. Для порівняння, у 2020 році Болгарія посіла 56 місце. Ці місця є гарною ознакою швидкого зростання та розвитку болгарського фінтех-хабу у європейському ландшафті.

    • Яка роль фінтеху в економіці Болгарії?

    Станом на 2020 рік у Болгарії налічується 135 фінтех-компаній, у яких працює понад 8600 співробітників. 90 з них належать Болгарії, 70% з яких мають експортний потенціал. Інші 45 – компанії з прямими іноземними інвестиціями. У 2020 році галузь отримала понад 1,4 млрд болгарських левів ($766,6 млн) операційного доходу, з яких понад 520 млн левів отримано від прямих іноземних інвестицій. Загальний операційний дохід становить 1,24% ВВП Болгарії.

    • Як уряд сприяє розвитку фінтеху в Болгарії?

    Після вступу до ЄС уряд Болгарії прийняв усі закони та нормативні акти, пов’язані з Fintech, такі як PSD-2, PCI-DSS тощо. Два регулятори, Болгарський національний банк (BNB) і Комісія з фінансового нагляду, контролюють як банківський, так і небанківський сектори. Крім того, Міністерство фінансів включило Fintech як частину Болгарської національної стратегії фінансової грамотності.

    Минулого року, за підтримки уряду та нашого партнерства з BSMEPA та IBA, BFA мала чудову можливість представляти болгарську фінтех-екосистему вперше на одному з найбільших європейських фінтех-заходів – Money 20/20 в Амстердамі, Нідерланди.

    • Які сегменти фінтеху найбільш розвинені у вашій країні?

    Згідно з нашим останнім річним звітом про фінансові технології, більшість фінтех-компаній працюють у секторі цифрових платежів, на них припадає 66% загального операційного доходу. За ними йдуть компанії, що спеціалізуються на обміні цифрових активів (8%) та сектор цифрового кредитування (3% ). Іншими галузями фінтех, які зараз активно розвиваються, є надання технологій підприємствам, управління добробутом та страхування.

    • Який обсяг інвестицій залучили фінтех-проєкти у 2021 році? Які проєкти залучили найбільше інвестицій?

    Інтерес до фінтех-сектору з боку інвесторів стабільно зростає. За останні два роки болгарські малі і середні фінтех підприємства отримали 131,2 млн євро інвестицій. Понад 6 мільйонів євро надійшло від п’яти болгарських інвесторів, субсидуючих понад 10 фінтех-компаній.

    Загальне фінансування було диверсифіковано у восьми різних сегментах фінтеху, але понад 90% припадало на МСП із сектору цифрових платежів.

    • Як розвиваються відносини між банками та фінансовими компаніями в Болгарії?

    Більшість болгарських банків зараз надають цифрові рішення, такі як цифрові гаманці. Інші традиційні фінансові установи також виявляють інтерес і впроваджують фінтех-рішення. Крім того, є кілька банків із ініціативами щодо подальшого розвитку екосистеми за допомогою інноваційних центрів та акселераторів. Такими прикладами є Elevator lab від Raiffeisenbank Bulgaria, OTP Lab тощо.

    • Які світові тенденції найбільше впливають на болгарський фінтех?

    За останні два роки пандемія Covid-19 справила величезний вплив на цифрову трансформацію в банківському та небанківському фінансовому секторі, нав’язавши нові правила в галузі. Через пандемію традиційні фінансові установи були змушені трансформувати свої портфелі та впроваджувати інноваційні Fintech-рішення.

    Щодо нових фінтех-компаній, то за останні два роки ми спостерігали безпрецедентне зростання кількості фінтех-компаній, що призвело до найбільшого за весь час операційного доходу галузі в 2020 році – 1,063 мільйона левів (більше $582 тис).

    • Чи є у вас “єдинороги” в Болгарії? Що, на вашу думку, є найважливішим у процесі вирощування єдинорогів?

    Ми раді, що Payhawk, фінансова платформа для платежів та управління рахунками, стала першою болгарською компанією-єдинорогом з оцінкою в 1 мільярд доларів.

    На сучасному переповненому ринку цифрових і технологічних рішень, щоб виростити єдинорога, потрібно розуміти бізнес-потреби компаній, і, що більш важливо, визначити можливості для оптимізації їхніх процесів. Шанс виходу на новий ринок завдяки використанню таких можливостей стає вищим, що автоматично призведе до додавання реальної цінності для клієнтів і споживачів. Ще одним аспектом, безумовно, є культура компанії та її здатність постійно зростати завдяки постійним інноваціям та розвитку.

    • Як ви підтримуєте стартапи в Болгарії?

    Ми, як кластерна організація, прагнемо застосовувати інноваційну модель чотирикутної спіралі, яка по суті об’єднує ключові зацікавлені сторони індустрії Fintech – приватний, державний, академічний сектори та громадянське суспільство. Наша роль полягає в тому, щоб переконатися, що все вищезгадане забезпечує цінність для фінтех-стартапів і відповідає їхнім потребам.

    По-перше, ми створюємо спільноту навколо ідеї фінтеху та інновацій у фінансовому секторі. З уже створеною спільнотою ми організовуємо різні заходи, починаючи від зустрічей, конференцій, знайомства з венчурними компаніями тощо.

    По-друге, ми працюємо над досягненням консенсусу в фінтех-спільноті щодо нового законодавства та правил як на національному, так і на наднаціональному рівні (ЄС). Ми представляємо спільноту перед відповідними органами влади та захищаємо цінності нашої спільноти.

    По-третє, разом з академією ми працюємо на фінтех-освіту в країні. Наприклад, на факультеті економіки та бізнес-адміністрування Софійського університету ми маємо магістерську програму з фінансів, інвестицій та фінтеху, яка спрямована на створення зацікавленої в фінансових технологіях спільноти, яка в кінцевому підсумку задовольняє потреби фінтех-компаній усіх форм і розмірів. Крім того, знову ж таки разом із Софійським університетом, ми щороку проводимо Fintech Hackathon під назвою “Від нуля до Fintech”, який має на меті допомогти на етапі формування ідеї бізнес-моделей фінтеху, а також служить містком між приватним і державним секторами.

    І останнє, але не менш важливе, ми тісно співпрацюємо з нашими регуляторами, урядовими установами та міністерствами. Наприклад, ми співпрацюємо з болгарським небанківським регулятором – Комісією з фінансового нагляду, щоб просувати їх інноваційний центр, зосереджений на допомозі фінтех-стартапам у дотриманні нормативних актів на болгарському та європейському ринку.

    Що стосується державних установ, то ми тісно співпрацюємо з болгарським агентством зі сприяння малим і середнім підприємствам, з яким, як згадувалося вище, ми працюємо над інтернаціоналізацією фінтех-МСБ.

    Крім того, за останні півтора року ми стали частиною багатоурядової робочої групи на чолі з Міністерством фінансів та Міністерством освіти, яка створила першу стратегію фінансової грамотності для Болгарії. Ми продовжуємо роботу в цьому напрямку, а наступним кроком стане створення системи фінансової грамотності для молоді на національному рівні.

    • Яким ви бачите подальшу співпрацю з українською фінтех-екосистемою?

    Ми передбачаємо яскраві та тривалі відносини з нашими українськими фінтех-колегами. Це не лише тому, що наша мова та культура близькі, а й тому, що наше мислення та розуміння потреб фінтеху та місця інновацій у фінансовому секторі схожі.

    Технології Фінанси
    Поділитись Facebook Twitter LinkedIn WhatsApp Email Telegram
    Попередня статтяІнвестори попередили стартапи про початок “темних часів”
    Наступна стаття Від баристи до інспектора: компанії в Сінгапурі замінюють живих працівників роботами

    Схожі статті

    Ізраїльські хакери вкрали $81 млн з іранської біржі Nobitex

    19 Червня 2025

    Техногіганти прагнуть не вводити регулювання ШІ в Штатах протягом 10 років

    19 Червня 2025

    НБУ розширив перелік системно важливих банків

    19 Червня 2025

    Alipay вбудовує платежі в окуляри доповненої реальності

    18 Червня 2025

    Залишити коментар Відмінити відповідь

    Щоб відправити коментар вам необхідно авторизуватись.

    Вхід/реєстрація через соц. мережі

    Соціальні мережі
    • Facebook
    • Twitter
    • Instagram
    • Telegram
    ТОП новин за тиждень
    Всі матеріали

    Ізраїльські хакери вкрали $81 млн з іранської біржі Nobitex

    19 Червня 202501 Хв читання

    Іранська криптовалютна біржа Nobitex стала мішенню хакерів, ймовірно, пов’язаних з Ізраїлем, що призвело до втрати…

    Китай планує розширити використання цифрового юаня на весь світ

    19 Червня 2025

    Техногіганти прагнуть не вводити регулювання ШІ в Штатах протягом 10 років

    19 Червня 2025

    Сенат США ухвалив законопроєкт про стейблкоїни. Це стало важливою подією для криптоіндустрії

    19 Червня 2025
    Останні по темі

    Ізраїльські хакери вкрали $81 млн з іранської біржі Nobitex

    19 Червня 2025

    Китай планує розширити використання цифрового юаня на весь світ

    19 Червня 2025

    Техногіганти прагнуть не вводити регулювання ШІ в Штатах протягом 10 років

    19 Червня 2025

    Підписка на новини

    Отримуйте новини першими

    Fintech Insider

    Про нас
    Про нас

    Медіа про фінтех та інноваційні технології

    Пошта: info@fintechinsider.com.ua

    Інформація
    • Редакційна політика
    • Користувацька угода
    • Контакти
    Facebook Instagram Telegram
    • Редакційна політика
    • Користувацька угода
    • Контакти
    © 2025 Fintech Insider.

    Введіть запрос вище та натисніть Enter щоб шукати. Натисніть Esc для відміни.

    Увійдіть або зареєструйтесь

    Вітаємо!

    Увійти або Зареєструватись.

    Вхід/реєстрація через соц. мережі

    Забули пароль?

    Реєструйтеся прямо зараз!

    Вже зарєєстровані? Увійти.

    Вхід/реєстрація через соц. мережі

    Пароль буде вислано на вказану вами пошту