ІТ-індустрія залишається однією з ключових галузей економіки України, яка демонструє стабільне зростання навіть у складних умовах. Вона забезпечує значний експортний дохід і продовжує адаптуватися до перешкод, залишаючись конкурентоспроможною на світовому ринку, як показують середні темпи зростання галузі за останні роки.
Про це йдеться в дослідженні Асоціації IT Ukraine “Digital Tiger: the Market Power of Ukrainian IT — 2024”. Ми зібрали ключове зі звіту в статті.
Україна – IT-хаб
Україна продовжує зміцнювати свої позиції як один із провідних центрів ІТ-індустрії. Різноманітні рейтинги підтверджують високий технологічний досвід і конкурентоспроможність України, що робить її привабливою для іноземних інвесторів і стратегічних партнерів.
1. Високий рівень технологічних навичок, згідно зі звітом Coursera Global Skills Report.

2. Індекс розвитку ІКТ: розвиток ІКТ через доступ до технологій, їх використання та цифрові навички.

3. Індекс цифрової готовності: ІТ-умови, готовність до впровадження та фактичне використання.

4. Індекс глобальної екосистеми стартапів.

5. Індекс розвитку електронного уряду: онлайн-сервіси, інфраструктура та цифрова грамотність.

6. Відкриті дані в Європі.

IT-експорт у ВВП України
Економіка України пережила спад у 2022 році через повномасштабне вторгнення росії. Проте після 3 років війни постраждалі галузі поступово відновлюються. ІТ-сектор не зазнав значного спаду завдяки своїй глобальній орієнтації, гнучкості та низькій залежності від фізичної інфраструктури. Натомість цей сектор став опорою національної економіки. Однак відновлення інших галузей зараз сприяє зменшенню частки ІТ-експорту у ВВП України.

IT в українському експорті
У 2022 році високий попит на ІТ-послуги допоміг галузі досягти рекордних результатів, незважаючи на війну. Незважаючи на невелике падіння, роль експорту ІТ-послуг залишається важливою: на нього припадає 37,4% експорту послуг і 11,5% загального експорту.
Зростання експорту ІТ-послуг за період з 2019 по 2024 роки склало +54,5%.

Географія IT-експорту України

ТОП-10 країн, які імпортують ІТ-послуги з України: США, Велика Британія, Мальта, Швейцарія, Кіпр, Ізраїль, Німеччина, Канада, Нідерланди, Швеція.
IT-компанії в Україні
Український ІТ-ринок характеризується складною корпоративною структурою. Компанії часто засновують кілька юридичних осіб для різних напрямків діяльності або розробки продуктів. Ця складність ускладнює точний підрахунок IT-компаній, оскільки в одну бізнес-групу може входити кілька пов’язаних юридичних осіб. Отже, оцінки кількості ІТ-компаній в Україні можуть відрізнятися залежно від застосованої методології.
Якщо говорити про юридичні особи, то збільшення їх кількості на 5,9% за 2024 рік свідчить про стійкість галузі та її зростання, яке наближається до довоєнного рівня.
Кількість діючих юридичних осіб, що надають ІТ-послуги (тис.)

Податки з ІТ-галузі
Український IT-ринок має специфічну структуру. Податки сплачують компанії та ІТ-спеціалісти, які працюють як індивідуальні підприємці. Більшість платників податків – фізичні особи-підприємці. При цьому більшість податків (58%) сплачували юридичні особи, які також сплачують податки за гіг-спеціалістів (якщо компанія є резидентом Дія.City) і тих, хто працює за наймом.
Податки, сплачені ІТ-галуззю, млн. дол. США

Найбільші ІТ-компанії України
ІТ-сектор України стрімко розвивається, і його рушійною силою є провідні компанії, переважно постачальники послуг. Список найбільших українських IT-компаній показує, хто формує ринок, співпрацює з глобальними клієнтами та зміцнює позиції України на технологічному ландшафті.

VC та PE в українському ІТ-секторі
За останні 6 років українські IT-компанії залучили майже 1,5 мільярда доларів венчурного капіталу. Як місцеві, так і міжнародні інвестори чітко визнають Україну як вигідне місце для розміщення венчурного капіталу, що призводить до різкого зростання кількості активних інвесторів на ринку.
Тенденції на українському ринку VC/PE:
- Кількість і особливо обсяг угод венчурного капіталу в Україні різко зросли, а також помітна різноманітність секторів, що отримують інвестиції.
- DefenseTech стала лідером за кількістю венчурних угод, отримавши підтримку від уряду та приватних інвесторів.
Стартап-екосистема в Україні
Екосистема стартапів України входить до трійки найбільш швидкозростаючих у Центральній та Східній Європі. Кількість активних стартапів в Україні зросла до понад 2600 у 2024 році, що відображає потроєння екосистеми з 2020 року. Українські стартапи активно представлені в програмному забезпеченні та даних, маркетингу та продажах, а також EdTech.
Загальна сума інвестицій, залучених стартапами, які отримали грантову підтримку від Українського фонду стартапів, склала $35,6 млн.

Профіль українських ІТ-компаній

ІТ-компанії за сегментами
Українські ІТ-компанії мають досвід у всіх сферах, від фінансів та електронної комерції до оборонних технологій, приватної розвідки та GovTech. Ця широка база знань дозволяє їм вирішувати різноманітні питання для будь-якої компанії. Тому українські ІТ-компанії є цінними партнерами з унікальним досвідом, який відповідає будь-яким потребам.

Глобальні цілі українських ІТ-компаній
Зростаючий попит на інноваційні рішення створює нові можливості для українського бізнесу, який все більше прагне вийти на міжнародні ринки, розширити свою присутність і залучити нових клієнтів. ІТ-компанії прагнуть масштабувати свою діяльність і зміцнювати свої позиції на світовому ринку.
Частка українських ІТ-компаній, які планують просувати товари або послуги в ключових країнах-партнерах, %

Українська глобальна інноваційна стратегія 2030 (WINWIN)
Глобальна інноваційна стратегія України 2030 WINWIN – це державна політика зміцнення інноваційної екосистеми країни. Вона окреслює ключові напрями та конкретні дії щодо створення сприятливих умов для бізнесу, стартапів, дослідників, інвесторів та міжнародних партнерів у сфері інновацій. Стратегія спрямована на сприяння економічному розвитку та підтримку трансформації України шляхом створення умов для появи інноваційних продуктів і послуг.
Основні пріоритети розвитку:
- Інноваційні розробки у сфері DefenseTech, FinTech, AI та GovTech
- Зміцнення міжнародної співпраці з країнами-партнерами
- Покращення умов для стартапів через платформу Diia.City
- Інвестиційна привабливість через податкові стимули та спеціальні економічні умови.